Hned ze začátku bych rád řekl, že tento ročník se opravdu povedl. Po některých ročnících jsem zvažoval, jestli v tradici pokračovat, letos nic zvažovat nemusím. Celkově zde totiž bylo 17 rumů, které jsem ještě nepil a z toho dokonce 6 úplně nových značek. Toto snad na shrnutí stačí, teď se přesunu k těm nejzajímavějším rumům.
Vybrat jednoho vítěze kalendáře je hodně obtížné, na toto místo bych měl několik adeptů a nejraději bych je ochutnal znovu a postavil proti sobě. Jedním, který mi v hlavě dost utkvěl, je Inner Circle 5 yo Navy Strength. Ten přinesl mou oblíbenou kombinaci větší síly a příjemné sladkosti, zvládl ale také spojit klasické chutě s neotřelostí a něčím novým. Prostě pecka, kterou bych klidně pořídil domů.
Patridom Gran Reserva Overproof sice není druhý nejlepší, hodí se ho ale zmínit po Inner Circle. Je zde totiž trošku podobný styl, tedy síla a sladkost. I když Patridom by byl v přímém srovnání znatelně sladší, jako jiné rumy od 1423 je to pořád moc dobrý rum.
Třetím rumem, který k nim tak trochu patří je Worthy Park 109, intenzivní a přímočarý koktejlový rum. A své oblíbence si určitě najde. Láhev mám doma, tak se někdy časem rozepíšu víc.
2 rumy mě nezávisle na sobě zaujaly svou medovostí, zároveň byly oba krásně pitelné. A přitom je každý jiný, prvním byl odvážný kousek z konzervativní Kuby Ron La Progresiva de Vigia 13. Ten byl velmi intenzivní, úplně se odlišuje od zbytku Kubánských rumů, které jsem již ochutnal
Druhým zajímavě medovým rumem je pak exotický Samai Gold Rum. Možná trošku nezvyklý, ale krásně pitelný kousek. Zde bych rád ochutnal i jejich další rumy, byl mi doporučován například jejich pepřový.
V exotičtějších končinách můžeme ještě chvíli zůstat, Naga Pearl of Jakarta je totiž hodně povedený bonbonovo-citrusový rum z Indonésie. Nebo se můžeme podívat třeba do Thajska, odkud přivezla rum nezávislá společnost Cane Island. Jejich Thailand 5 yo je hodně zajímavý a pěkně příjemný rum, ten si rád zopakuji. Podobná společnost Rum Nation je zase zastoupená osmiletým kouskem z Peru, toto Peruano 8 yo je výtečným rumem na nekomplikované popíjení. To oproti nim se Plantation moc nevytáhl a ukázal pouze klasickou XO 20th Anniversary a jednoduché Isle of Fiji.
Od Plantationu se ale odpíchneme zase výš, pořád je zde několik nadprůměrných rumů jako neznámý Constellation’s Rum Polaris, solidní Admiral Rodney HMS Royal Oak, sladší Abuelo XII Two Oaks nebo překvapivý Pusser’s Original Admiralty Blend. Možná se do této skupiny hodí ještě English Harbour 5 yo, který má potenciál kralovat skupině nejlevnějších rumů. A také Cihuatán Xaman XO, který si u mě trošku napravil reputaci.
Trochu stranou stojí agricole rumy, často je milujete nebo nenávidíte. Clément V.S.O.P je rozhodně výborný rum, který je díky svému staření velmi přístupný. Opačně na to šel zajímavý William Hinton 5 yo Peated whisky cask, který ke kontroverznímu agricole přidal podobně kontroverzní rašelinné whisky. Do stejné kategorie ještě patří Savanna a Arcane, těmi ale začnu poslední část shrnutí. Tam spadly rumy, které za moc nestojí.
Savanna 5 yo mě bohužel dost zklamala, očekával jsem od ní mnohem víc. Samostatně by možná obstála víc, to ale těžko platí o Arcane Extraroma ze které se vyklubal přeslazený likér. K těm lepším bych dal Wild Tiger Rare Blend který je takový průměrný a slušný slaďák Carúpano 6 Reserva Especial. Oproti nim je El Pasador de Oro XO rum úplně o ničem a Spirit of Old Man Rum Project Three Dark Expression zase velice nudný.
Jak jsem již psal, advent 2021 se opravdu povedl. Je ale vhodné poznamenat, že ochutnávky takto malých množství rumů jsou hodně závislé na aktuální náladě a chuti. Každý je také jedinečný, takže se lehce stane stane, že se mé dojmy nebudou shodovat s vašimi. Ale degustace i kalendář jsou vždy hlavně o zábavě a vzdělávání, je to dobrodružství i společenský zážitek. Tak tedy vzhůru do nového roku.
Jako bonus, tabulka recenzí tak jak se postupně otevírala okénka: