Rumový adventní kalendář 2021 – Den 01 – Plantation XO 20th Anniversary

Tak nám to opět začíná, otevírám další ročník adventního kalendáře. Letos to velké překvapení není, vykopává velmi známý Plantation XO 20th Anniversary. Tento rum jsem před lety již pil, v té době mi hodně chutnal. Během toho času jsem ho také několikrát doporučil lidem jako ideální dárkový rum. On totiž chutná většině lidí, má krásnou láhev a hezké balení. Cenově se také pohybuje pohybuje kolem částky na pěkný dárek.

Navzdory některým internetovým popiskům se nejedná o dvacetiletý rum. Dvacítka na obalu totiž znamená, že tento rum byl vytvořen k výročí dvaceti let Alexandra Gabriela na pozici Master Blender. Rum pochází z Barbadosu, z palírny West Indies, kde také tráví většinu svého zrání. Dlouhé roky tam leží v sudech po bourbonu, než se přesune do Francie na druhé zrání. To probíhá na jihozápadě země, v areálu Maison Ferrand, vlastníků značky Plantation a producentů koňaku Ferrand. Zde se používají malé sudy z francouzského dubu po cognacu ze zásob Maison Ferrand. Tento rum se míchá z velkého množství sudů a podle chuti, věkový rozptyl je zde velký. Konkrétně se na Barbadosu rumy staří 8 až 15 let, převezené do Francie pak 2 až 10 let. Zajímavé je také nyní už přiznané doslazení, které je přesně na legální hranici 20 g cukru.

Vůně je rozhodně sladká a jemná. Nejznatelnější je zde asi sladké koření a kokos. Skořice a sladký opečený kokos. Někde v pozadí se nacházejí lehké tóny karamelu a dřeva.

Chuť je lehká a jemná, rum pořád zůstává sladší. Výrazné je zde sladké dřevo, doplněné očekávanou skořicí a lehkým kokosem. Při delším popíjení už musím říci, že sladký je docela dost.

Závěr začíná sladkým karamelem, pak přijde suché dřevo a troška nugát. Je lehký a sladký. Oproti zbytku možná trochu jednoduší.

Za ty roky se tento Plantation moc nezměnil. Pořád je to chutný rum, osobně by mi nyní ale nevadilo, kdyby byl výraznější nebo komplexnější. Hlavně si také pořád myslím, že se jedná o výbornou láhev pro rumové začátečníky a krásný dárek pro každého. Je to prostě lehký a velmi pitelný trochu sladší rum. Za pěknou cenu je například na WH1.