Rumový adventní kalendář 2021 – Den 23 – Cihuatán Xaman XO

Rumy Cihuatán znám velice dobře, ochutnal jsem je už v podstatě všechny. V minulosti to byly jejich původní 8 a 12 let staré kousky a první dvě limitky, Nikté a legendární Nahual, někde tu mám vzorek single barrelu. Na stránkách mám recenze travel retail Obsidiany, limitky Sahumerio a nové řady sestávající z Indiga, Cinabria a právě tohoto Xamana. Tak bez toho abych se ovlivňoval minulostí, dám si tedy Xamana podruhé.

Rum Xaman je vrcholem základní řady Cihuatánu a zároveň nejstarší rum, který nabízejí. Jako správný zástupce této řady se jedná o kolonový rum stařený v bourbonových sudech a ředěný na 40 %. V těchto sudech rum leží 15 let, než se přesune do finišovacích sudů. Ty jsou ale výjimečné, vyrobené ze dřeva místního tradičního stromu jménem “Ceiba” (Vlnovec). Obecně ale mohu říci, že limitované edice Cihuatánu hodnotím výš, podíl kotlíkového rumu i vyšší voltáže mě hodně baví.

Xaman je jméno Mayského boha Severní hvězdy a ochránce Cihuatánského údolí. Ten podle legendy sedí na Mayském stromu života, kterým je právě Vlnovec.

Vůně začíná silnou, ale jemnou dřevitostí, kombinací sladkého i suchého dřeva. Za ním je stopa kouře a zvláštní svěžest, postupně se z pozadí vynořuje sladkost. Po větším otevření se objeví trošku zvláštní koření a k tomu lehce víno, kakao a čokoláda.

Chuť je docela dost výrazná, nepůsobí ale plně. Spíš pikantně a pichlavě. Nejsilnější je tu opět dřevo, tady je to ale kombinace sladkého a kyselého dřeva. Až to z dálky připomíná vinný ocet. V dalších ochutnáních jsem našel hořkou čokoládu a lehkou zemitost, dohromady s nasládlou zatuchlostí. Nebo zatuchlou svěžestí s kyselou sladkostí, je to těžké rozlišit. Když se tóny zkombinují, připomíná to třešně v čokoládě.

Tam, kde vjemy z chutě končily začíná dozvuk – tóny nasládlé hořké čokolády a višní v čokoládě. Výrazná je sladká zemitost a nasládlé dřevo, aby se dozvuk na konci opět vrátil k čokoládě. Teď je to ale nakyslá vysokoprocentní čokoláda.

Takhle samostatně je to docela povedený a zajímavý rum, když nejsem rozpitý, tak mu stačí i těch 40 %. Jeho balancování mezi sladkostí a nakyslostí je určitě jedinečné, specifické. Docela se tím vším odlišuje jak od zbytku základní řady, tak od limitovaných Cihuatánů.

Minule mi tolik nechutnal, je možné že to bylo i silnou konkurencí, naposledy před ním bylo silnější Sahumerio. Nyní v předvánočním klidu jsem spokojen.

Můj oblíbený eshop Warehouse1 nedávno naskladnil kompletní nabídku značky, včetně Obsidiany dříve dostupné pouze pro travel obchody. Každopádně mají skladem Xaman i Sahumerio.