Cihuatán Sahumerio Limited Edition

Sahumerio je nový rum od Cihuatánu, jediné palírny v El Salvádoru. Jedná se o zatím poslední přírůstek do skupiny limitovaných lahví po Nahualu, Nikté a sérii Single Barrel.

Byl to třetí vzorek na zářijové degustaci v Pivotečce, následoval po Indigu a Cinabriu ze základní řady a po něm následovaly vrchol téže základní řady Xaman a jedna jamajská bomba.

Sahumerio se od ochutnaných rumů ze základní edice liší v několika drobných, ale důležitých detailech. Zatímco ty byly tvořeny pouze kolonovými rumy jednoho konkrétního stáří a ředěny na 40 %, Sahumerio je naproti tomu blend 4 kolonových i kotlíkových rumů starých mezi 12 a 14 lety a lahvovaný v síle 45,2 %. To je o trošku méně než měli Nahual a Nikté, kteří měli oba přes 47. Vyrobeno bylo celkově kolem 30000 lahví, takže by jich mělo být relativně dost pro každého.

Sahumerio je jméno posvátné nádoby na oheň, který v Mayské kultuře představuje lásku. Ve znaku má orlí bohyni Chantico, která je strážcem právě takového ohně lásky. Jako u ostatních, nalezneme ji na etiketě.

Vůně je bohatá, plná a ovocná. Je silně nasládlá se spoustou sladkých citrusů, trochou žvýkačky a ovocem, které je podobné tomu co znám z jamajských rumů. Můžu jen hádat, že za to vděčíme kotlíkové složce.

Chuť je plná, silná, hodně jemná a dost sladká. Má příjemnou sílu a je šťavnatá. Jsou cítit kandované citrusy, želé, kokos, sladké dřevo a jamajské ovoce v pozadí.

Dozvuk je sladký a docela výrazný. Dají se najít bonbony, ovoce, sladké dřevo, hořká čokoláda a želé.

Sahumerio je dobrý, pěkně plný a šťavnatý rum. O hodně lepší než Cinabrio a svoji živostí pro mně zajímavější než Xaman. Indigo by ho u mně možná porazilo díky mnohem nižší ceně, ale podle chuti se jedná o nejlepší Cihuatán z degustace.

Na stránkách najdete i recenze na další Cihuatány: Xaman, Cinabrio, Indigo a Obsidianu. Ochutnat Sahumerio je také možné na stránkách DramRoom.cz.