Cihuatán Xaman XO

Xaman je nový rum od Cihuatánu, jediné palírny v El Salvádoru. Jedná se o vrchol jejich základní řady a nejstarší rum, který nabízejí.

Byl to čtvrtý vzorek na zářijové degustaci v Pivotečce a završil tak celou skupinu Cihuatánů. Po něm následovala už jen jedna jamajská bomba.

Vzhledem k tomu, že je Xaman pořád součástí základní řady Cihuatánu, sdílí s nimi nějaké základní charakteristiky. Jedná se tak o kolonový rum stařený v sudech po bourbonu a s 40 % alkoholu. Jsou tu však dva podstatné rozdíly. Jeden z nich je stáří, protože Xaman je nejstarší rum, který Cihuatán nabízí. A druhé je další dostařování, které jiné rumy od Cihuatánu nemají.

Xaman v bourbonových sudech leží 15 let, poté je na 1 rok přesunut do sudů vyrobených ze dřeva místních stromů jménem „Ceiba“ (česky Vlnovec). Ten je lokální dřevinou právě ve střední Americe a má zde dlouhou tradici.
Jméno Xaman pochází od Mayského boha Severní hvězdy a ochránce Cihuatánského údolí. A právě Ceiba je Mayský strom života, na kterém podle legendy odpočívá Xaman.

Oficiální reklama

Vůně je lehce nakyslá – v oficiálních materiálech se mluví o balsamico octu a chápu proč. Jinak je silná a málo sladká. Kromě kyselosti je v ní cítit hodně dřeva, banán, lehká dřevitá vanilka a lehce kakao.

Chuť je plná, středně hutná, těžká, zatuchlá a sladká. A hlavně je velmi velmi jemná. Je tu znát hodně dřeva, pak citronové želé v pozadí. S časem sládne, objeví se nesladké koření a lehká sladká nakyslost.

Dozvuk je velmi jemný a středně dlouhý. Je znát nesladké dřevo, kakao a čokoláda.

Celkově jde o velmi velmi jemný, hutný a lehce sladší rum. Je zajímavě dřevitě vyzrálý a nezvykle lehce nakyslý. Možná je to vliv právě Ceiby.

Jeho jemnost a „zatuchlost“ by ho u mě řadila jako rum pro pomalé popíjení v pozdních večerních hodinách. Rozhodně se jedná o nejlepší zatím ochutnaný rum ze základní řady Cihuatánu, předchozí ochutnané limitované Sahumerio je díky své živosti a bohatosti ale u mě zatím ještě lepší.

Oficiální foto

Na stránkách najdete i recenze na další Cihuatány: Sahumerio, Cinabrio, Indigo a Obsidianu. Ochutnat Xaman je také možné na stránkách DramRoom.cz.