Ardmore Legacy a Aureum 1865 5 yo Chestnut

Z posledního WLP jsem si přivezl několik vzorků a pak doma porovnával například tento základní skotský Ardmore s německou whisky Aureum 1865.

Armore Legacy je základní whisky od skotské palírny z vysočiny stejného jména. Je bez označení stáří a ředěná na 40 % alkoholu, dále je označená jako lehce rašelinná. To je dosaženo mícháním nerašelinné a silně rašelinné whisky v tom správném poměru. Nedá se o ní najít moc dalších informací.

Ve vůni jde cítit ovoce a zemitost, jsou tu jablka a závan obilí. Je měkká a jemná. Po odvětrání začíná obilí vonět trochu zkvašeně, jako takové uleželé zemité obilí. A objeví se jemný závan rašeliny.

Chuť je jemná a nasládlá. Je jablečná, ale taková vodová, připomíná jablečný džus. Dále je zde cítit trocha obilí a pražený slad, zemitost, lehce mýdlovost, závan rašeliny a nakonec stopa soli. Celkově je ta chuť na mě až moc lehká.

V dozvuku je hodně obilí, trošku takové zkvašeného obilí známé z Loch Lomond whisky. Je málo sladký, spíš jen nasládlý. V pozadí je jemná zemitost a náznak rašeliny.

Celkově se jedná o jemnou a lehkou whisky, která ale není moc výrazná a nic speciálního nepřinese.

Aureum 1865 je německá whisky z palírny Ziegler. Tato ochutnaná je jednou z 8 rúzných, které nabízejí a tvoří ji single malt whisky zrající 5 let v sudu vyrobeného z kaštanového dřeva. Je poté lahvovaná v síle 43 % alkoholu.

Podobně jako Armore má i Aureum jemnou a lehkou vůni. Na první poznávání ukáže sladké dřevo a obilí, později se přidá i žvýkačka. Vůně je to nasládlá a příjemná.

Stylově je chuť také podobná Ardmore, je jemná a chvílemi až vodová. Podobná je tu i jablečnost, u Aureum najdeme v chuti hodně jablek. Chuť tak působí perlivě ale šťavnatě. Tam kde Ardmore mělo zemitost a slanost, zde se objevují zajímavé tóny dřeva a žvýkačky.

Dozvuk pokračuje stejně jako whisky působila v chuti, je plný sladkého šťavnatého dřeva, žvýkačky a ovoce. Působí tak příjemně nasládle.

Celkově se tedy také jedná o lehkou a příjemnou whisky. Na svých 5 let působí velmi dobře, kaštanové dřevo dodá trochu zajímavosti.

Obě tyto whisky mají leccos společného. Jsou mladší a lehčí, nepřinášejí žádný ohromující zážitek. Ale jsou jednoduše pitelné a myslím, že by z nich byly dobré začáteční whisky pro degustace nebo další ochutnávání. Aby jste si připravili pusu na to, co přijde po nich, například na alkoholově silnější kousky.