Cihuatán Indigo 8 yo

Indigo je nový rum od Cihuatánu, jediné palírny v El Salvádoru. Vzhledem k tomu, že původní osmiletý Cihuatán se už nenachází na oficiálních stránkách, beru ho jako jeho náhradu. Indigem tedy začíná nová základní řada této značky – zbytek řady pak tvoří dvanáctileté Cinabrio, duty free Obsidiana a vyzrálý Xaman.

Byl to první vzorek na zářijové degustaci v Pivotečce. Po něm následovaly ještě další 3 rumy od Cihuatánu a jedna jamajská bomba.

Indigo je rum vyrobený pomocí kolonová destilace, zrál 8 let v sudu po bourbonu a byl naředěn na 40 %. Jeho jméno je inspirováno modrou barvou, kterou tradičně staří Mayové získávali z květiny Indigo. Tato barva je také symbolem El Salvádoru a mayské bohyně deště Tlaloc.

Když se k němu poprvé přivoní, vůně se zdá jemná, lehká a slabá. Když se mu ale nechá čas nadechnout, tak se ohromně otevře – pěkně do hutnosti a svěžesti. Začíná kakaem, čokoládou, sladkými ořechy, sladkým karamelem, vanilkou a sladkým kapučínem. Po nadechnutí se objeví navíc ještě citrusy, nugát a mléčné karamelky.

Chuť je plná a jemná, už od počátku hutně sladká. Když ji držíte v puse déle, je lehce pichlavá. Nejsilnějšími vjemy jsou tóny vanilky, karamelu, hořké čokolády a nugátu. V pozadí se dá najít i závan dřeva.

Dozvuk je sladký, hutný a dost dlouhý. Jsou tu tóny hořké čokolády, nugátu a sladkého dřeva.

Jedná se o hutný sladký rum, který se krásně rozvine. Povedl se, chutnal mi o hodně víc než starší Cinabrio. A svým způsobem bych ho hodnotil hodnotil i výš než Sahumerio nebo Xaman. Opravdu mi sedl a je zároveň mnohem levnější.

Na stránkách najdete i recenze na další Cihuatány: Xaman, Sahumerio, Cinabrio a Obsidianu.