Rumový adventní kalendář 2020 Den dvacátý čtvrtý – Cihuatán Obsidiana

Není to tak dávno, co jsem ochutnával ostatní novinky od Cihuatánu – Indigo, Cinabrio, Sahumerio a Xaman. Při té příležitosti jsem konstatoval, že k ochutnání kompletní nabídky značky Cihuatán mi chybí Single Barrel a Obsidiana. A díky poslednímu okénku v rumovém kalendáři se ještě více přiblížím ke kompletaci značky. Štědrým dnem nás tak provede Cihuatán Obsidiana a já vám přeji veselé vánoce.

Obsidiana je „travellers edition“, takže by neměla být koupitelná v normálních obchodech, pouze v duty free a podobných. Stejně jako u ostatních Cihuatánů vychází název z místní mytologie.

Obsidiana se tak vztahuje k vulkanickému sklu obsidiánu, který byl podle legendy nejvyšším darem od bohů. A obsidián je zpodobněn bohyní Itzpapalotl, známou jako obsidiánový motýl a která byla ochránkyní poutníků.

Tento rum je smíchán ze tří různých rumů starých mezi 11 a 14 lety. Ty byly stařeny v sudech po bourbonu nebo v nových sudech z amerického dubu. Stejně jako Cihuatány ze základní série je ředěn na 40 %.

Začátek vůně připomíná sladké koření, hlavně skořici a vanilku. Po chvíli na rozdýchání před sebou úplně cítím skořicový trdelník s vanilkovou zmrzlinou a horkým kakaem. Vůně je sice lehčí, ale příjemně plná.

Chuť je plná, trošičku hrubší ale příjemně silná. Je výrazně sladká, ale nepřehání to. Tento rum v puse chutná jako vanilková zmrzlina s vlašskými ořechy a trochou pistácií.

Dozvuk je nasládlý a krátký. Kromě vanilkové zmrzliny posypané oříšky se objeví i troška dřevitosti.

Dobrý a zajímavý rum, já jsem spokojen. Stylem mi přijde blíž k Nahualu a Nikté, než k základní řadě.

Na stránkách najdete i recenze na další Cihuatány: Xaman, Cinabrio, Indigo a Sahumerio. Ochutnat Obsidianu je také možné na stránkách DramRoom.cz.