PRASK22 31 – Flor de Caña 25 yo

Rum číslo 31 našeho slepého společného adventního kalendáře se vrací do lehčích a jemnějších vod. Exkluzivní rum pro méně propité rumaře, nebo tak nějak by se dal nazvat. Já už v minulosti rumů Flor de Caña ochutnal víc a ohromen jsem tedy ještě nebyl. Ještě nějaké zbytky ze starých plnění by měli být zajímavé, ale od redesignu mi jejich rumy přijdou slabé a nudné. Když při psaní článku koukám do zápisků, zjišťuji že jsem několikrát ochutnával i pětadvacítku. A shrnul ji jako pitelnou, ale trochu nudnější klasiku…

Příběh značky začíná na konci devatenáctého století, kdy italský imigrant z Janova zakládá palírnu na úpatí nikaragujské sopky San Cristóbal. Zde se tedy díky vulkanické půdě, minerální vodě a tropickému klimatu rumy vyrábějí dodnes. V současnosti jsou také certifikování jako Fair Trade, Carbon Neutral a Kosher, také se do rumů nepřidává žádný cukr nebo jiná aditiva. Destiluje se zde prý pětinásobně a všechny rumy zrají v bourbonových sudech v neklimatizovaných skladech.

O dnešním rumu se toho teď už moc napsat nedá, je to výsledek již popsané rumové tradice a produkce. Je to single estate rum, tedy vše od pěstování cukrové třtiny až po stáčení proběhlo v palírně Compañía Licorera de Nicaragua. Tento rum konkrétně zraje celých 25 let ve vypalovaných bourbonových sudech aby se pak lahvoval zředěný na 40 %. V současnosti se jedná o vrchol nabídky značky FtC, i když se objevili i nějaké ty limitované edice. Třeba 20 yo rum vydaný k výročí 130 let palírny nebo speciální 30 yo edice.

Vůně je sladká a jemná. Se spoustou karamelu a nugátu, s nasládlým kořením. A také s ořechy a závanem cukroví. Je ale trošku méně výrazná, než většina mých oblíbených rumů.

Foto od organizátora

Chuť, ta je hutná a sladká, velmi jemná a hladká. Je tu dost sladkého karamelu a hutného nugátu, ořechy jsou cítit jen lehce. Opět není tak výrazná, hádal bych 40% rum. Při delším ochutnávání se objevují stopy svěžesti, je to takový dotek citrusů. K tomu se objeví sladká zatuchlost a sládnou i kořenité tóny.

Dozvuk je jemný a sladký, spíše kratší. Je tady karamel i nugát, jsou tu ořechy. Nově se objevují kávové tóny. Je opravdu hladký, nejvíce dominuje sladký nugát.

No, po odtajnění zas tam překvapen nejsem. Je to jak jsem psal, rum klasického stylu, vyzrálý, jemný a hladký. Pitelný a dezertní. Ale je to pro mě tak trochu nuda, prostě nic speciálního. Ono je pro mě asi celé portfolio značky FtC už nudné. Pro milovníky španělského stylu a jemnějších sladkých rumů by to mohl být hezký kousek. Pro milovníky divokých a silnějších rumů to zase bude jen zbytečná zastávka na cestě. Protože ten rum není vůbec levný, tady už si budete rozmýšlet, jestli dáte několik tisícovek za jednu láhev rumu. Dilema ale také může být vyřešeno vzorkem, stačí se podívat na Dramroom. Nákup lahve zde totiž určitě nebude pro každého.