Redbreast 15 yo a 21 yo

Ultimátní degustace whiskey Redbreast začala Lustau Sherry Oloroso a Redbreast Lustau, aby pokračovala desetiletou a dvanáctiletou whiskey v sudové síle. Poté jsme se přesunuli od sudovek pryč a k větší vyzrálosti blíž – k patnáctiletému a jedna dvacetiletému Redbreastu.

Jako ostatní ochutnávané Redbreasty, i 15 yo je single pot still z palírny Midleton. Vyrábí se asi od roku 2005, původně to byla limitovaná série, která si ale našla cestu do základní nabídky značky. Ke zrání se používají sudy po bourbonu a po oloroso sherry, whisky o minimálním stáří 15 let se stáčejí v síle 46 %. Oficiální cena této lahve je přesných 100 liber.

Vůně je velmi jemná a nasládlá, hlavně se tu objevuje suché dřevo a med. Dále jsem nalezl rozinky a sušené švestky, doplněné trochou vína, čokolády a sladu. Po vyvětrání se vůně zdá lehce zatuchlá a med se tu kombinuje se sherry tóny, někde v pozadí jsou pak ještě lehce želé bonbony.

Chuť je podobně jako vůně velmi jemná, silně tu cítím med, sladké dřevo a hutné víno. Je plná a trošku šťavnatá, působí svěže. V pozadí se schovávají lehce ořechy a je tam ještě stopa citrusů.

V dozvuku silně působí sladké víno a silné sherry. V první vlně chutí přijdou ořechy a rozinky se sladkým dřevem. Dále jsou tu hutné a sladké tóny čokolády a zatuchlého sladu, dozvuk se ke konci přesune do ořechově dřevitého sucha. Obecně je ale celý dozvuk spíše sladší a jemnější, není tak moc intenzivní.

Patnáctiletý Redbreast je dobrá plná whiskey. Je hezky jemná a přímo vybízí k bezstarostnému přátelskému popíjení. Trochu mi v tom připomíná podobně staré whisky Glenfarclas.

O 21 let starém Redbreastu toho moc navíc nenapíši, v základu je velmi podobný 15 yo (a ostatním Redbreastům). Je to tedy single pot still zrající v sudech po oloroso sherry nebo bourbonu a lahvovaný v síle 46 %. Vyniká před ostatními věkem, ve směsi by měl být použitý i těžší tradiční pot still a v nabídce by měl být od roku 2013.

Ze začátku vůně působí uzavřeně, potřebuje čas na otevření. I poté je velmi jemná a vyvážená. Cítím zde med, dřevo a sherry, které doplňují rozinky, ořechy a koření. Působí tak trochu jemně zatuchle.

Chuť je pěkně plná, hladká a opravdu velmi jemná. Působí, jako kdyby whiskey měla jen 40 %. Je sladká a šťavnatá, hutnější než 15 yo. Až když se dlouho drží v ústech, půjde trochu do pikantna. Cítím zde velmi silně jemné tóny dřeva, doplněné medem. Našel jsem i stopy kandovaných citrusů, díky kterým působí i lehce svěže.

Dozvuk je ze začátku plný, ale není intenzivní. Jeho síla se také rychle zmenší, ale jemně pak zůstává ještě dlouho. Nejvíce cítím sladké ovoce, rozinky a ořechy, takové nasládlé sherry. Všudypřítomné jsou také tóny dřeva. Konec přinese lehké stopy medu a čokolády.

Tato whiskey je velmi vyvážená a jemná, taková příjemná a hezká. Řekl bych, že je nejjemnější ze všech ochutnaných Redbreastů. Opět se mi nabízí v hlavě porovnání například s 21 yo Glenfarclasem, je to také taková whisky na klidné večerní popíjení.