Plantation SC2019 Guatemala XO – Amburana Casks

V průběhu roku 2020 jsem měl možnost ochutnat kompletní sérii Plantation Single Cask vydanou v roce 2019. Tento recenzovaný Plantation je melasový kolonový rum z guatemalské palírny Destiladora de Alcoholes y Rones. Několik let zde zrál v sudech po bourbonu a poté zrál 1 rok ve Francii v sudech po místním cognacu. Pro Plantation Single Cask typické třetí staření zde byly použity sudy z jihoamerického dřeva Amburana, ve kterých rum ležel 6 měsíců.

Zajímavé je, že třeba Richard Seale nesouhlasí s používáním tohoto dřeva a považuje tyto stromy za ohrožené.

Je lahvován v pěkné síle 50 % a obsahuje 189 g/hL AA (gramů na hektolitr čistého alkoholu) těkavých látek a 50 g/hL AA esterů. Podle toho by se mělo jednat spíše o lehčí rum. K tomu má přiznaný obsah cukrů 8 g/L a nebyl použitý žádný karamel.

Ve vůni je znát hlavně kokos, ten je tu velmi výrazný. Za kokosem se skrývá sladké suché dřevo a karamel, jsou tu i tóny bourbonu. Celkově bych vůni popsal jako měkkou, jemnou a lehkou.

Chuť je výrazná a silně sladká. Je lehčí a hlavně pikantní, perlivá. Prostě taková lehce ostřejší. Z jednotlivých tónů jsem zde identifikoval trpké svíravé ovoce, sladké dřevo, koření (hlavně vanilka) a nugát s kokosovou čokoládou. Občas se zde objevují i šťavnaté a dřevitě suché tóny.

V dozvuku jde nejsilněji cítit kokos, dřevo a čokoláda. Za nimi se pak schovávají tóny vanilky, kávy, gumových bonbonů a sladkého koření. Působí lehce pikantně a zároveň tu dřevitost působí trochu zvláštně, jinak.

Samostatně bych tuto Guatemalu označil jako výrazný, pitelný a zajímavý rum. Není to ten nejlepší ze série Plantation SC2019, ale rozhodně nepatří ani k těm nejhorším. Jediný další mě známý rum, který používá pro staření dřevo Amburany, je Barbados XO ze stejné série. A Guatemala je znatelně lepší ve všech ohledech.