RomDeLuxe Wild Series 05 Guadeloupe 25 yo

Tento rum patří do série single cask rumů Wild Series, které lahvuje dánská společnost Rom De Luxe. Celou tuto sérii spojovaly divoké kočky, které zdobí láhve i krabice a zároveň dávají přezdívky i jednotlivým rumům. V roce 2021 ale nejspíš kočky došli, protože se začínají objevovat i další zvířata. Tato série začala v roce 2019 Tygrem, jamajskou esterovou bombou v síle 85,2 %. Poté ve stejném roce přišli ještě Jaguár-Guyana a Puma-Panama. Rok 2020 začal panterem z Belize a pokračoval králem zvířat, lvem.

Pátým rumem série je tedy tento lev pustinný. Rum v této lahvi byl destilován v palírně Bellevue na Guadeloupe z melasy na kolonovém Coffey přístroji. Poté zrál v tropech 25 let v sudu po bourbonu. Cena této lahve byla vysoká (cca 1400 dánských korun), a byla zároveň velmi omezená počtem, z tohoto sudu bylo stočeno jen 125 lahví. Toto byl pravděpodobně ten okamžik, kdy se Wild Series stala známou a sbíranou. Lev se totiž i díky svému počtu vyprodal asi za 5 minut. Podle internetu má tento rum sílu 55,8 %, podle fotek 55,3 %. A víc věřím tomu, co je napsané na lahvi.

Vůně tohoto rumu je sladce zatuchlá, hutná a opravdu velmi jemná. I přes 55 % jen hezky pohladí. Nacházím zde sladké bylinky, třešně a med. V pozadí pak rozeznávám další ovocné tóny a trošku gumy (kterou znám z mladších agricole rumů).

Chuť je silná a svíravá, tak nějak svěže pichlavá. Nejsilněji je zde sladká guma a želé bonbony, v další vlně přijde zatuchlé dřevo, třešně a med. Postupem času dřevité tóny zesládnou, ale zároveň zesiluje i pichlavost.

Dozvuk vedou stejné želé bonbony a sladká guma, které byly cítit, když byl rum v puse. Tyto tóny poté zeslábnou a místo nich se pak ukazují třešně a sladké dřevo. Celkově je dozvuk silný (a trochu pichlavý), není ale příliš dlouhý.

Samostatně je tento lev bohatý a zajímavý rum. Co bych vytkl je, že po 25 letech v sudu bych přeci jenom očekával větší zakulacení oné pichlavosti. Srovnávat ho můžu například s jiným rumem z Guadeloupe, s Montebello. Ten byl ale výrazně mladší a i když tyto rumy mají některé velmi podobné tóny, lev je mnohem vyzrálejší a silnější.

Vzhledem k jeho nedostupnosti jsem velmi rád za ochutnání tohoto rumu. Odnáším si poznatek, že Guadeloupe umí dělat zajímavé agricole. A také, že za lahví tohoto rumu se určitě honit nebudu.

2 krabice vedle sebe tvoří kompletní obrázek