Rumy Toucan

Toucan, to je značka agricole rumů z Francouzské Guyany. Tu by jsme našli na východě Jižní Ameriky, nedaleko rovníku. Velká část státu je porostlá hustým a starým lesem, jejichž znakem jsou právě tukani. Na kraji těchto lesů roste cukrová třtina a z její čerstvě vymačkané šťávy se v jediné místní palírně vyrábí rumy pojmenované po těchto ptácích.

Místní prostředí je horké, vlhké a slunečné, což je ideální pro pěstování cukrové třtiny. Používají zde odrůdu saccharum Officinarum která je hodně vláknitá, odolná a sladká. Veškerá třtina je tu sklízena ručně. Fermentace je zde kontrolovaná a řízená, přesně co by se dalo očekávat od francouzského stylu. Následuje kolonová destilace a po ní minimálně 6 měsíců zrání a míchání, aby se dosáhlo požadovaného stylu.

S tukanem na etiketě šli původně pořídit 4 jejich rumy. Bílý Blanc, Vaniliane s vanilkovým luskem a stařený N°4. Vaniliane jsem neochutnal, ale ochutnal jsem zase ročníkový Vieux 2015, který je takovou nadstavbou základní řady. Aktuálně se místo něj prodává tříletý 2017.

Toucan Rhum Blanc je jednoduchý bílý rum v síle 50 %. Barva je sice čirá, mělo by se ale jednat o 6 měsíců stařený rum. Ve vůni je hutný a svěží, jde cítit sladké ovoce a to nejvíc mandarinky. Silné agricole vůně (pro mě sladká guma, zelená vegetace a jiné) také nezapře. Chuť je pak jednoduchá, cukrově sladká a příjemná. Jeho 50 % není vůbec znát. Pokud chcete jednoduché, čisté a zároveň sladší agricole, tak Blanc se povedl.

Toucan No. 4 je základní stařený Tukan, pojmenován byl tak, protože se jedná o čtvrté plnění značky. Rum je to starý něco mezi 6 měsíci a 4 lety a prý byly při staření použity i sudy po armagnacu. Ředěný je na pouhých 40 %. Ochutnával jsem ho již několikrát, například na Rumfestu a v adventním kalendáři.

Poprvé mi vůně přišla sladce zatuchlá a technická, s červeným vínem, kakaem a ostrou zemitostí. Podruhé mi přišla jako mnohem výraznější agricole složka s pepřem a vitacitovou nasládlostí. Podobný rozpor je i v chuti, při první ochutnávce se zdál hutnější a silně nasládlý, s chutí mandarinkového kompotu, sladké čokolády a vína. Při druhé mi přišel hodně sirupově sladký,  s agricole gumou a vegetací, pepřem, techničností a vitacitem. A při první bych dozvuk popsal jako mandarinkový kompot i s plechovkou a čokoládovou zemitostí, při druhé byly opět nejsilnější agricole tóny se sladkou gumou a trochou ovoce.

Pří první ochutnávce mi chutnal, při druhé mi tolik nesedl. Pokud vám sedne, tak dostanete zajímavý a příjemný rum. Pokud nemáte rádi agricole, tak se Tukanům spíše vyhněte.

Toucan Vieux 2015 byl první limitovanou ročníkovou edici rumu Toucan, kterého bylo vydáno 1200 lahví. Destilován byl v roce 2015 a lahvován v roce 2019, jedná se tedy o čtyřletý rum. Podle barvy je trochu starší než Toucan No. 4 a podobně jako u něj zde byly pro staření použity sudy po armagnacu. Sílu má 48 %, což je pro mě plus.

Vůně je lehká s jemným agricole (zde lehké želé) a lehkou pálenkovitostí. Mimo to se objeví stopa kouře a pečená nasládlost (jak u vyzrálé tequily nebo mezcalu). Chuť je výrazná a silná, hodně nasládlá. Opět jemné agricole (jemná guma) a pichlavost. Dozvuk je pak silně nasládlý a pikantní. Je cítit silně agricole guma a želé. 2015 je dost dobrý rum, zakulacené a jemné čisté agricole. A navíc je mnohem lepší než Tukan N°4.