Montebello 1984 vieux rhum

Palírna Montebello (nebo podle vesnice, kde se nachází také známá jako Carrere) stojí na ostrově Guadeloupe. Ten se nachází v Karibiku a patří pod Francii, není proto překvapivé že místní rum se řadí do rhum agricole. Na ostrově se tedy rum vyrábí z čerstvé šťávy z cukrové třtiny, ve francouzském stylu a tradici.

Co se současné produkce týče, v nabídce se dá najít pár lahví. Například Vieux (stařený) s trojkou, šestkou nebo osmičkou na etiketě, jinou verzi stařeného osmiletého nebo dvaceti čtyřletou ročníkovou edici z roku 1982. Také by se ve stejné palírně měli destilovat i rumy pod značkou Papillon.  

2 rumy z Guadeloupe

To tato konkrétní láhev je pro mě trošku záhada, nedá se o ní zas tolik zjistit. Rum, co se v ní nachází, byl destilován v roce 1984 a do lahví se dostal v síle 42 % někdy v devadesátých letech. Není tedy výjimečný stářím rumu uvnitř, ale spíš celkovým stářím lahve.

Vůně je taková jednodušší, středně výrazná a nasládlá. Ze začátku je zde cítit ovoce a guma, postupem času se přidá koření (hlavně skořice), želé bonbony a bylinky (podobné fernetu). A v pozadí je i trocha kouře.

Chuť je jemná a plná, tak akorát sladká. Je trochu pikantní a jde popsat jako skoro šťavnatá. Opět jsou zde ovoce a guma, doplněné želé bonbony, kořením a lehce bylinkami.

V dozvuku se tento rum trochu změní, více zde připomíná jiné agricole. Velmi zde dominuje guma, doplněná tóny želé a rosolu. Také je docela sladký, více než bych čekal ze samotné chuti.

Tento rum je takové skoro typické stařené agricole, které je ale vyzrálé jiným stylem. Je tu ona zakulacená gumovost, ale nachází se zde bylinky a jiné koření. Možná je to charakterem palírny, možná je to destilací rumu v jiných časech. Je to pitelný rum a zvládnutelné agricole, ale častěji bych ho nevyhledával.