SKUNK Rum Batch 1

Skunk je úplně novou rumovou značkou. Pochází z Dánska, kde se destiluje z dovezené organické paraguayské melasy. Výroba bude probíhat po várkách a každá bude trochu jiná. Experimentuje se zde totiž s kvašením a fermentací i jinými postupy. A také se zde pracuje ekologicky a udržitelně.

Tento rum je z první várky a jeho inspirací byla hlavně tradiční a divoká výroba rumů na Jamajce. Je destilován s vysokým množství esterů a není nijak ředěn. V plné síle 69,3 % se stočilo 699 lahví, 570 z toho je určeno pro český trh. Aktuálně se k nám velmi rychle blíží i várka druhá, letos by jich celkem měla být čtveřice.

Více o rumu, značce i její filozofii si můžete přečíst na stránkách dovozce Fenix Drinks, nebo přímo výrobce A Clean Spirit. To totiž díky Samerovi z první a Bintu Singhovi z druhé firmy jsem tento rum mohl ochutnat.

Oficiální foto

Vůně mi ze začátku hodně připomíná Clairiny, je svěží a ovocná, těkavá a esterová. Ta ovocnost je strašně silná, je tu divoké tropické ovoce. Jinak je ale lehká a příjemná, není vůbec ostrá, alkohol tu není vůbec znát. Když se rum trošku uklidní, přesune se styl z Haiti na Jamajku. Objeví se zase jiné druhy ovoce, zde nejvíc přezrálé banány a mango. Objeví se i lehké koření, například pepř. Trošku mi tak zde připomíná Duppy Share White, jen v plné síle. Někde v pozadí jsou pak lehké stopy techničnosti, které vůni vrací zpátky na Haiti. Prostě Haiti-Jamajka z Dánska.

Chuť je pořád hodně ovocná a trošku zasmrádlá, jak to znám z Clarinů. Šťavnaté a přezrálé ovoce společně se svěží vegetací. Nejsilnější tu jsou rozhodně mandarinky, i když banány bych tu našel taky. Možná i s nějakými listy. Chuť je strašlivě plná a výrazná, svěží a chladivá. A hlavně mandarinková. Nepůsobí ostře a není skoro vůbec sladká. V pozadí se ukrývá ještě karamel, takové tóny karamelek. Když se to spojí, tak kromě Haiti a Jamajky mi na mysl přijde ještě jihoafrická Mhoba a její bílé rumy.

Ta mandarinkovost se přenese i do dozvuku, je díky tomu ovocně šťavnatý a svěží. A také není skoro vůbec sladký. Když nad tím přemýšlím, tak tento rum není sladký nikde A to i přes tu hromadu ovoce a tropickou ovocnost. Kromě mandarinek se tu opět vyskytují banány a karamelky, k tomu pikantní a hřejivé koření. Jako jsem předtím zmiňoval pepř. Je výrazný a na bílý rum i vcelku dlouhý.

Tento rum se zkrátka povedl. Na svou sílu je hodně jemný, je silný a výrazný. I když se destiluje v Dánsku, tohle je poctivý divoký tropický rum plný chutí a vůní. Je tu něco z Jamajky i z Haiti, občas i něco z Afriky. Když jsem u Duppy White přemýšlel, jak by asi chutnal neředěný, v hlavě jsem měl přesně takovýto rum, jako je Skunk. Prostě ohromující rum, který by měl každý milovník esterů ochutnat. A já se budu těšit i na další várky.

Budoucí Batch 2