PRASK22 12 – La Favorite Brut 2 Colonnes

Tento rum měl v našem slepém společném adventním kalendáři z roku 2022 číslo dvanáct a na první pohled se lišil od okolí. Byl totiž čirý a bezbarvý. A bílý rum v této sestavě slibuje zajímavý zážitek.

Rum pochází z francouzské oblasti vlivu, z ostrova Martinique. A zde, v oblasti Port-de-France se nachází malá rodinná palírna La Favorite. Vybavení palírny je poháněno párou, lahve se etiketují a voskují ručně. Z palírny vycházejí Rhum Agricole, tedy zemědělské rumy z čerstvé šťávy z cukrové třtiny pálené pomocí francouzských postupů. Palírna má dvě několikastupňové destilační kolony – jednu měděnou a druhou nerezovou.

Brut 2 Colonnes je oficiálně prvním bílým rumem vydaným palírnou. Jak je naznačeno jménem, jedná se o směs rumů z obou destilačních kolon. Vypáleny byly v roce 2019 a poté si poležely v nerezovém tanku. Stočen do lahví pak byl rum v roce 2020 ve vysoké neředěné síle 73,2 %, tak jak destilát vyšel z kolony. V této várce bylo vytvořeno 1500 lahví a při hledání informací jsem již narazil i na další várku (2020 a síla 73,4 %).

Foto od majitele lahve

Vůně nejdříve začíná jemně, hlavně karamelem a ovocem, společně s tóny kávy a Kofily. Až jsem si na chvíli říkal, jestli to není nějaký bílý Barbados. Pak se ale vůně začíná otevírat a celý první dojem je úplně bezvýznamný. Objeví se totiž agricole tóny a zasmrádlost vegetace, vůně začíná připomínat ovocnou pálenku. Je tu totiž hodně ovoce a také nějaké citrusy. Po kávě/Kofile už ani památka. Pálenkovitost se tu drží a snad ještě zesiluje, už ale není tak dominantně ovocná. Místo toho mě napadá – třtinovice. Navíc ještě, oproti tomu co přijde pak, je vůně hodně jemná.

Chuť začíná hutně a nejdříve jemně. Je to ovocná pálenka a třtinovice, je to ostré agricole. Ona se totiž velice rychle rozjede a po jemnosti není ani památky. Místo toho se přiřítí pikantní pálivost, chuť je silná a ostrá. Až je obtížné rum držet v ústech, musí se polknout. Opět tu cítím zeleň a vegetaci, je tady ovoce a trocha zeleniny. Například se objevují švestky. Celkově je ale chuť možná nasládlá, ale velice suchá.

Foto od organizátora

Dozvuk je také vegetační, se zelení a náznakem zeleniny, také s lehkou cukrovostí/třtinovostí a švestkovostí. Je jen málo sladký, je hlavně intenzivní a pikantní. A také je rychle pryč, ze sežehnuté pusy zmizí docela rychle.

Tento rum je zvláštní, hodně netypický. Rozhodně získává spoustu bodů za zajímavost i jedinečnost. Ale mám trochu problém, co s tímto rumem. Není moc pitelný, na mé normální popíjení je moc silný a ostrý. Je těžké ho déle vychutnávat. Nabízelo by se použití do drinků, předtím ale varují na oficiálních stránkách. Prý může udělat cocktail neočekávaně moc silný. Jeho určení tak nechám klidně na vás samotných.

Foto od majitele lahve