PRASK22 11 – Rum Shark Uitvlugt 1999

O tomto rumu jsem již psal v článku, kde jsem představoval první sérii rumů od Rum Sharku. Také mám někde v seznamu rozpracované jednotlivé recenze všech těchto rumů, ještě jsem se k nim ale nedostal. Ale vůbec jsem nečekal, že se jeden z těchto rumů objeví i v našem slepém společném adventním kalendáři z roku 2022.

Rum Shark je nezávislý český bottler, který se velice rychle stal legendou. V první sérii se lahvovaly 4 single cask rumy, tři z Jamajky (Clarendon, Hampden a New Yarmouth) a poslední byl tento Uitvlugt. Druhá série už měla od každého rumu dva sudy a lahvovali se rumy z belizské Travellers, trinidadské Angostury, barbadoského Foursquare, guyanského Diamondu a zaniklého Caroni. Pak už se toho začíná sypat víc. Do těchto modrých edic se přidal mauricijský Chamarel, v nové bílé edici pak vyšel jamajský Appleton a další sudy z Foursquare a Clarendonu. Speciální černou edici pak zastupuje zatím jen druhé Caroni. Kromě těchto single cask edicí se postupně objevili i „picí“ edice. První bylo akvárko, kde se zatím představily tři ročníkové rumy z belize a dva z Dominikánské republiky. Poté se rozjela ještě experimentální edice UFO, kde zatím přiletělo mladé Belize The Great Blue Hole a Venezuela v různé síle Salto Angel. Tyto picí edice jsou připraveny ve větším množství a jsou volně dostupné na eshopu WH1. Teď už ale zpět ke kořenům.

Uitvlugt je jméno nyní už zaniklé palírny v Guyaně. Tento rum byl destilován v roce 1999, tedy jen velice krátce před uzavřením palírny. Rum poté zrál v sudu po bourbonu, který už byl předtím použitý pro zrání rumu. Nejprve sud ležel 2 roky v tropickém prostředí Guyany, aby se pak na dalších 19 let přesunul do Evropy. V prosinci roku 2020 byl tedy nalahvován ve věku 21 let a síle 56 %. Rum není nijak upravovaný, dobarvovaný ani doslazovaný a vyrobeno ho bylo pouze 360 lahví.

Vůně je jemná a měkká, cítím zde hlavně tropické ovoce a sladkou zatuchlost. K tomu ještě lehce med a karamel. Celkově je vůně spíš nasládlá, ze sladké zatuchlosti se postupně stává zatuchlost technická, z tropického ovoce vystupují mandarinky.

Chuť začíná jemně a svěže, i když nějaká pichlavost se pak také projeví. Není moc sladká, také je lehce technická a docela dost šťavnatá. Ale je hlavně ovocná, plná tropického ovoce a citrusů. Jsou tady citrony a mandarinky, trochu je znát Vitacit.

Dozvuk je pak ostře citrusový se šťavnatými mandarinkami. Je svěží a výrazný, také trošku hrubší a lehce technický.

Foto od organizátora

Zařadit tento rum byl trochu oříšek. Lehce připomíná rumy ze šťávy, podobně jako minulý rum z Guyany. Je tady znatelná techničnost, ne ale taková jakou má třeba Caroni. Tahle je spojená s citrusy, jako například mívá jamajský Clarendon nebo některé rumy produkované v guyanském Diamondu. A vlastně i rumy Uitvlugt, i když u nich bych citrusovost možná čekal menší.

Že se jedná konkrétně o Rum Shark jsem naslepo hned nepoznal. Ale i bez určení můžu prohlásit, že se jedná o dobrý a netradiční rum. Kombinace citrusů a techničnosti je tu příjemná, rum je to silný a pitelný. Uitvlugt mě rozhodně baví.