PRASK22 10 – Milano Rum Festival Versailles 2003

Dnes se podíváme na rum číslo deset z našeho slepého společného adventního kalendáře z roku 2022. Znát tady jméno by snad ani nepomohlo, nyní už jsem ale díky průzkumu pro recenzi Albionu trochu víc v obraze. Jedná se totiž o Versailles.

Stejně jako Albion, i Versailles je původní jméno guyanské palírny. Pod stejným jménem se již v 18. století pěstovala káva, v 19. století se přidala cukrová třtina. Na konci století jsou už pak známé jejich stařené rumy, na začátku dalšího pod sebe Versailles zabralo i okolní palírny Schoon Ord a Goed Fortuin. Vše dobré ale skončilo v letech sedmdesátých, kdy guyanská vláda víceméně zlikvidovala stovky cukrovarů a palíren. Vybavení z palírny se tak přesunulo do Enmore v roce 1977, poté po jeho uzavření v roce 1993 do palírny Uitvlugt. Po jeho zrušení se odtud se destilační kotel dostal v roce 2000 do poslední fungující palírny, do Diamondu. Destilační kotel Versailles je starý nejspíš přes 250 let a má unikátní konstrukci. Je to Single Wooden Pot Still, jednoduchý kotlíkový destilační přístroj vyroben ze dřeva. Tím je podobný dřevěnému (ale dvojitému) kotli Port Mourant. Dřevo je to takzvaný „greenheart“, guyanský strom používaní například i ve stavbě lodí.

Tento rum byl stočen a vydán exkluzivně jako single cask pro rumový festival v Miláně. Použit byl sud 29/2003, rum byl vypálen z melasy v květnu roku 2003 a nalahvován v únoru 2019. Pálilo se tedy již v Diamondu. Stáří rumu je ve výsledku 15 let a vzniklo 270 lahví v síle 57 %.

Foto od organizátora

Vůně je ze začátku méně výrazná, také není vůbec sladká. Také mi nejvíce připomíná agricole. Je tu náznak vegetace, je tady opálené čerstvé dřevo. A pak ještě další a jiná dřevitost. S nimi pak zatuchlost, bylinky a koření. Přidají se citrusy, které postupně získávají víc a víc na síle.

V chuti se projevuje karamel, pak ovoce a snad ještě techničnost. Poté se opět objeví agricole tóny jako vegetace a ovocná pálenka. Jako ve vůni, postupně zesilují ještě citrusy, tady nejvíce mandarinky. Chuť je to suchá a drhnoucí, je technická a hodně pichlavá. Není totiž vůbec sladká.

I dozvuk je nesladký, je také lehce pikantní. Překvapivě silně je technický a šťavnatý. Kromě techničnosti je tu ještě koření a bylinky, dále ještě ty mandarinky.

Nějak těžko se mi vymýšlí nějaké hodnocení tohoto rumu. Rozhodně to není nic obvyklého, je to suchý, silný a pikantní rum. Jako by i přes to ovoce neměl vůbec žádnou sladkost. Také se tu zná, jako by spíš šlo o rum ze šťávy a ne z melasy. Rum je to zajímavý, kombinace techničnosti, citrusů a agricole není vůbec běžná. Nebo jsem si to alespoň myslel, protože rumy z Guyany mě tento prosinec překvapili několikrát. Doma bych ho ale nepotřeboval, je to rum na běžné popíjení méně vhodný a zas tolik se mi do vkusu nestrefil.