RomDeLuxe Wild Series 14 Trinidad 2009

Devátým dnem tohoto adventního kalendáře RFC 2023 se po roce vracím k RomDeLuxe a jejich Wild Series. Loni jsem totiž ochutnával trochu kontroverzní Wild Series 09 Long Pond 19 yo, už dříve jsem sepisoval recenze na Wild Series 02 Enmore 17 yo a Wild Series 05 Guadeloupe 25 yo. A navíc se loni ještě přidali dva kousky z jiné série, Collectors Series No. 1 Imperial Navy a Collectors Series No. 9 Belize 8 yo. Vypadá to jako hodně, ale vzhledem k tomu kolik limitovaných edic už vypustili, jsou to jen drobky.

RomDeLuxe je dánská společnost, která se specializuje na stáčení a míchání rumů. Wild Series se stala jejich hlavní sérií single cask rumů, které tuto společnost proslavily. Na etiketách se nejprve objevovaly kočkovité šelmy, nyní už se ukazují jakákoliv divoká zvířata. Dnešní recenzovaný rum vyšel v této sérii jako čtrnáctý a na etiketě má vodního buvola.

Rum by destilován z melasy na koloně v trinidadské T.D.L distillery a zrál v bourbonovém sudu 12 let. Z toho 10 v tropických podmínkách Trinidadu a zbytek v Evropě. Nalahvován byl jako single cask v počtu 271 lahví a síle 64,7 %.

Ve vůni cítím mandarinky a další tropické ovoce s citrusy. Až to lehce připomíná Jamajku. Pak ale citrusy zesládnou, objeví se med a želé bonbony. Vůně je lehčí, ale výrazná, je šťavnatá a svěží. Po delší době cítím ještě trošku víno, celkově vůně časem dost zesládla.

Chuť je plná a výrazná, je šťavnatá a pikantní. Vlastně hodně šťavnatá a více sladká i pichlavá. Je extra citrusová, se spoustou mandarinek a pomerančů. A také s ovocnými želé bonbony.

Dozvuk je šťavnatý a výrazný, docela sladký a příjemný. Opět jsou tady mandarinky a pomeranče, možná ještě další citrusy. A pak želé bonbony a mandarinky z konzervy. Je dost sladký, hodně šťavnatý a extra výrazný.

Tohle je parádní výrazní rum, jsem nadšen. A navíc bych od kolonového Trinidadu nečekal takovýto těžký (až kotlíkově působící) rum. Minimálně tímto kouskem si u mě zatím série docela kvalitu drží, i když už to není pecka za peckou.