A1710 Renaissance 2021

Osmý rum z adventního kalendáře RFC 2023 se vymykal už na první pohled. Byl totiž čirý a to hned vyvolá zvědavost. Jaký bílý rum asi tak můžeme ochutnat v této cenové hladině? A překvapení to určitě bylo, je to netradiční bílý agricole rhum.

Ochutnaný rum má podivně znějící název A1710 Renaissance 2021. A1710 je značkou rumů z Martiniku, která se ale rozhodla odpoutat od pravidel AOC. Jejich velmi malá produkce z čerstvé třtinové šťávy totiž potřebuje správné množství sklizené třtiny každý den. Nechtějí se tedy omezovat povinnou dobou sklizně na ostrově. Usedlost z 18. století se nazývá Habitation du Simon a nachází se zde mlýn, palírna a pole s organickou cukrovou třtinou. Fermentuje se zde dlouze, ale řízeně a s hlídanou teplotou. Rum se pálí dvojitě na Charente měděném destilačním přístroji doplněným sedmi-plátovou kolonou od roku 2015. Druhý stejný přístroj byl následně doplněn v roce 2023. Pro rum mají velkou káď, která se dříve používala při staření cognacu, první stařené rumy ležely v 320 litrových sudech z francouzského dubu.

Většinu nabídky značky tvoří bílé rumy – Bête à Feu, Diamond Rock, La Perle a další. První stařený rum byl Cheval Bondieu, další stařené rumy pak mají vznosná jména jako Nuée Ardente, Soleil de Minuit nebo La Délivrande. Nás ale zajímá Renaissance.

Renaissance by měl být prémiovým bílým rumem, je určen k čistému popíjení a vychutnávání. Třtinová šťáva se fermentuje 5 až 6 dní, poté se destiluje. Následně je destilát na několik dní odložen do dubových sudů. Série se potom lahvuje ručně do číslovaných lahví a vychází vždy jako ročníková. Naše verze je z roku 2021, po destilaci strávila několik dní v cognacových sudech a lahvována byla v síle 52 %. Tohoto ročníku bylo k dispozici přibližně 3000 lahví.

Rum je to skoro čirý, už první přivonění křičí něco jako cachaca, třtinovice. Ve vůni cítím zeleninu a ovocnou pálenku, také zelenou vegetaci a třtinovou šťávu. Je výrazná a trošku sladká, objevuje se možná i špetka kouře. Působí spíše lehce a svěže, je také trošku šťavnatá a Clairinovská. Není ale vůbec slaná jako některé, je to nasládlá třtinovice.

Chuť je šťavnatá a výrazná, moc sladká není. Je pikantní, zároveň ale překvapivě i hladká. Působí suše a plně. Cítím hlavně zeleninu a vegetaci, ovoce je zde jen trocha. Objeví se olivy a špetka slanosti, které ve vůni nebyly. Celkově tato kombinace vychází nezvykle zajímavě, ale dobře.

I dozvuk je málo sladký a trošku slaný. I zde jsou v popředí hlavně zelenina a vegetace s olivami, ovoce už moc nezbývá. Je šťavnatý a suchý zároveň, je sladce pichlavý, dlouhý a plný. Třtinovice se zde nezapře.

Z rumu se vyklubalo bílé agricole s dlouhou fermentací, je to zajímavý počin na úrovni jiných bílých specialit. Chuť má grády a přitom i bez staření nebo ředění není přehnaně ostrá. Ve výsledku je to kvalitní třtinovice, která bude nejspíš chutnat každému milovníkovi tohoto stylu.