RFCAK22 02: Rasta Morris Fiji 2009

Hned druhý rum adventního kalendáře Rum Friendly Clubu naskočí na neznámou vlnu. Láhev totiž patří nezávislému bottlerovy z Belgie, o kterém jsem dosud neslyšel. Tak to nyní napravíme.

Společnost Asta Morris začínala v malém a ze začátku se jednalo o whisky články a pořádání degustací. To se ale změnilo díky několika prvním vlastním lahvováním, ze kterých během několika let vyvstal profesionální bottler. Pod značkou se tedy lahvuje hlavně whisky a vlastní gin, mezi další projekty pak patří rumová řada Rasta Morris a série francouzských destilátů Asta Maurice.

Tento rum byl destilován z melasy v roce 2009 a vydán v roce 2020 ve věku 11 let. Pochází z ostrova Fiji, tedy z palírny South Pacific. Jedná se o single cask, byl stočen jediný ex-bourbonový sud s označením RM022. Rum nebyl nijak upravován nebo doslazován, také je stáčen v plné síle 60,5 %. Takto vzniklo jen 210 lahví.

Ve vůni je hodně znát karamel, poté hned přijde nugát. Je svěží, postupně se přidává zatuchlé ovoce a možná i trošku bylinky. Také tu cítím trochu lehkou pálenku. Celkově koukám, že poznámky o vůni mám spíše stručnější, takže rum nebude tak bohatý.

Chuť je hutná a jemná, je svěží a zároveň suchá. Není moc sladká, spíše jen nasládlá, po čase i trochu pichlavá. Nejvíce tu cítím karamel a pikantní ovoce, dominují ostřejší citrusy. Já takovéto chuti říkám přímočará, jde rovnou na věc.

Až konečně dozvuk mi přijde bohatší. Nebo možná jen výraznější. Je tu velká hromada šťavnatých citrusů a ovocné sladkosti. Nebo spíš nasládlosti, není tak sladký. Působí svěže, z citrusů se prosadí sladší mandarinky. Je lehčí a pichlavý, zároveň je ale dlouhý a silný, užívám si ho.

Tohle je dobrý a výrazný rum. Je trochu pichlavější, je spíš přímočarý než bohatý. Ale to popíjení si užívám. Styl jsem nejprve nedokázal zařadit, Fiji ale dává smysl a vše vysvětluje. Je to podobné ještě jednomu rumu, co jsem odsud ochutnával.