Kavalan degustace: Distillery Select N°1 a ex-Bourbon Cask

Od této degustace už uběhlo docela dost času, tak je tedy načase trochu více tyto lahve rozebrat. Jako první dvojici tu mám Distillery Select a Ex-Bourbon Oak. Obě dvě se prezentují čistým whisky charakterem, který není narozdíl od jiných Kavalanů tolik zastřen zráním whisky. Jsou to tedy whisky z jiných kategorií – první je směs patřící do core range palírny, druhá už je silnější whisky z vybraných sudů, v podstatě zředěný Solist.

Kavalan Distillery Select N°1 je single malt whisky bez udání věku. Stará by měla být cca kolem tří let, což je v tomto podnebí určit dostatečné. Schválně se zde pro zrání používají ve velké míře už neutrální sudy, aby whisky mohla ukázat charakter a typické chutě palírny. Zároveň je míchána jako „levná“ whisky pro zákazníky a normální konzumenty, aby mohli vyzkoušet Kavalan. Stejně jako ostatní core range whisky (tedy ty v hranatých lahvích) je ředěná na 40 %.

Vůně je hodně obilná a sladová, cítím zde med a trochu i pivo. Velmi mi to připomíná známý skotský styl, jak whisky z Highlands. Dřevo je tu umírněné, objevují se lehké ovocné tóny a stopy citrusů. Postupně trochu sládne, začínám poznávat citronové bonbony. Je to lehčí a hodně jemná vůně.

Chuť je sladší a více medová, také silně sladová. Je docela šťavnatá, řekl bych dřevitě šťavnatá a možná lehounce zatuchlá. Ono je tu dřevo dost výrazné, je doplněno například lehce kořením a hořkou čokoládou. V pozadí je náznak ovoce, zde ale nepůsobí moc sladce. Při dalším ochutnávání opět objevuji svěží bonbony, zas se objeví obilné tóny a nově cítím znatelně ještě bourbon.

Dozvuk je sladší a šťavnatý, celkově příjemný. Nejvíce a nejvýrazněji je tu sladké dřevo, pak opět ovoce a med. Je to slušná kombinace svěžích bonbonů a šťavnaté bourbonovosti.

Distillery Select je dost slušná whisky, hezkého sladového a ex-bourbonového stylu. Jako základní láhev palírny s ní rozhodně nemám problém. Až mi připomíná některé běžnější whisky ze Skotska, což může být její výhoda i nevýhoda. Výhodou je, že povědomý styl neodradí ani začátečníky, nevýhodou může být související „nezajímavost“ a zapadnutelnost při porovnávání se Skotskými kousky. V aktuální nabídce tuto whisky stejně nevidím, očekával bych ale podobnost s dováženou Kavalan Single Malt Classic.

Kavalan ex-Bourbon Cask již patří do střední třídy Kavalanu. Upustilo se od hranatých lahví základních kousků a přešlo se tu k čirým lahvím používaným i u vrcholných Solistů. Jen oproti nic je tady text bílý a ne zlatý. Konkrétně zde je ale zlaté i tak dost, protože zrovna ex-Bourbon dostal tuto barvu na etiketu. Ex-Bourbon je single malt whisky ze skotského sladu, která zraje pouze v bourbonových sudech. U této edice by pak stáří mělo být přibližně jeden rok a 4 měsíce. Z těchto sudů se pak vybírají takové, které se dají stočit samostatně, výsledkem je tedy takový ředěný Solist. Sudová síle se tu totiž místní horskou vodou ředí na unifikovaných 46 %.

Ve vůni je dost dřeva a nepřekvapivě silně bourbon. Také je zde hodně sladu společně s ovocnou sladkostí, připomínající silně ovocné želé bonbony. Z méně obvyklých tónů jsem zde nalezl i náznak zeleniny a sladkého okurkového láku. Celkově je vůně hodně jemná a až překvapivě lehká.

To chuť už je silná a mnohem výraznější. A také více sladká, zůstává ale i hodně jemná. Je výrazně dřevitá a silně bourbonová, hutné a sladké dřevo doplňují tóny koření a sladkého láku. K tomu je šťavnatá a medová, s náznaky zeleniny, ovoce a bonbonového želé.

Dozvuk víceméně pokračuje v nastaveném stylu. Je tady hodně dřevitosti, je to ale lehčí druh dřeva. Pak jsou zde sladké a svěží bonbony, poté šťavnatý a sladký slad. V pozadí pak ještě stopa zemitosti.

Tato whisky už je výraznější, je příjemná a pitelná. Rozhodně se o ní dá říci, že je výrazně bourbonová, to by měl mít na paměti každý. Problémem možná bude, že není tak výrazná jako jiné kousky od Kavalanu.

Zatímco Distillery Select N°1 nechávám zatím za sebou, ex-Bourbon Cask jsem zrovna nyní ochutnával (spolu s dalšími Kavalany) znovu. Zkusím tedy na tuto recenzi navázat ještě novou, s čerstvějšími dojmy a také porovnanou s ex-Bourbon Solistem.