Velier Royal Navy – Very Old a Tiger Shark

Velier Royal Navy Very Old a Velier Royal Navy Tiger Shark jsou, jak už názvy napovídají, námořnické rumy od Veliera. Oba mají shodnou sílu 57,18 %, oba jsou podle Navy tradice míchány z rumů z Trinidadu, Guyany a Jamajky.

Very Old je z těch dvou starší, původní blend. Za Trinidadskou složku zde najdeme nejméně dvacetileté, tropicky stařené Caroni. Jamajku zastupují alespoň dvanáctileté tropicky stařené rumy a za Guyanu je tady alespoň patnáctiletá, v Evropě stařená Demerara. Jak se také dočteme na etiketě, dohromady vychází stáří směsky rumu na 17,42 let. 

Tiger Shark je druhý Navy blend od Veliera, který byl namíchán jako náhrada Very Old. Ve směsi opět najdeme rumy z Trinidadu, Guyany a Jamajky, ale na rozdíl od Very Old už Tiger Shark neobsahuje Caroni. Všechny zastoupené rumy jsou kotlíkové a zrají v sudech po bourbonu. Průměrné stáří je 13 let, jsou tedy také použity mladší rumy.

Very Old má velmi hlubokou vůni, je plná i jemná zároveň. Je silně ovocná a ostře sladká. Dá se zde najít žvýkačka, vosk s medem, hutná sladká zemitost, citrusy a citrusové slupky.

V chuti působí lehce, ale výrazně. V puse je znát jemná pikantní ostrost, spojená se sušším, málo sladkým pocitem. Hlavně tu nacházím spoustu různých druhů ovoce, některé z toho sladké, některé trpké, některé šťavnaté. To vše doplňuje lehká zemitost a stopa esterové žvýkačky.

Dozvuk je ostřejší a plný, jen lehce sladký a hřejivý. Postupem času působí krásně šťavnatě a bohatě. Je tu hodně žvýkačky a šťavnatého ovoce, nejvíc asi mandarinek. V pozadí se objevuje zemitost se stopami techničnosti.

Very Old je výtečný intenzivní rum. Je žvýkačkově technický a velmi ovocný, což se ukázalo jako kombinace, která mě zaujala. V porovnání s Tiger Sharkem je Very Old, lehčí, více ovocný a intenzivnější.

Tiger Shark má vůni suchou, vcelku hutnou a ze začátku trochu uzavřenou. Teprve když se s časem otevře, dá znát jak hodně je intenzivní. Kombinuje se zde celá řádka dojmů, nacházím sladkou zemitost, karamel, gumové bonbony a vegetaci. Někde vzadu je ještě lehounká techničnost a náznak kouře, připomínající sladkou rašelinu.

Chuť je plná a výrazná, s její silou přijde i svíravost. Je vcelku sladká až sladce pikantní. Někdy zde cítím trpké ovoce, jindy je spíš šťavnaté. V každém případě ale identifikuji mandarinky. Kromě ovocných tóny je tu i suché dřevo a v pozadí lehká techničnost. Chuť začíná jemně, ale s delším časem více zintenzivní.

Dozvuk je také hodně ovocný a mandarinkový, je také nesladce šťavnatý a hutný. I přes ovoce je málo sladký, největší sladkost se tu schovává v pikantnosti. Některé zdejší tóny zde připomínají víc vůni než chuť, je zde karamel a zemitost. Dřevo je zde také, ale působí svěže a šťavnatě, přidá k ovoci ještě med.

Tohle je pořádný rum, hodně zajímavý blend. Nesladký, velmi bohatý a velmi intenzivní. Ve srovnání je hutnější a jemnější než Velier Royal Navy Very Old.

Rozhodně bych se ani u jednoho rumu nebránil mít ho doma. Co se týče silných a intenzivních Navy směsí, tohle je špička.