Don Q Vermouth Finish

Původní design

O značce Don Q jsem psal již před dlouhou dobou. S jejich staršími kousky jsem měl trochu problém, ty novější mě ale nadchly. Když jsem pak od Samera z Fenix Drinks ochutnal Don Q Double Aged Cask Vermouth Finish, mohl jsem si ke značce poznamenat další povedený a zajímavý kousek.

Tento rum pochází z Portorika, z lihovaru Serrallés patřící stejnojmenné rodině. Stejně jako ostatní jejich rumy, i tento patří do španělského stylu. Používá se zde kombinace ušlechtilých kvasinek a kratší řízené fermentace, destiluje se na kontinuální koloně. Rumy pro zrání se pak míchají z různě těžkých destilátů.

Základ pro tento kousek nejprve zraje 6 až 8 let v sudech z amerického dubu. Co ho ale dělá speciálním je jeho neotřelý a netypický finiš. Dozrává totiž v 600 litrových sudech po vermutu, italském kořeněném víně. A na rozdíl od jiných dozrávání, která trvají měsíce i roky, tento trvá jen několik týdnů. Vliv koření a vína byl nejspíše při delší době až moc výrazný a zjistilo se, že 4 až 6 týdnů bohatě stačí. Tento rum je nakonec ředěn na 40 % a není nijak doslazován.

Hned ze začátku vás do nosu udeří silně koření a také bylinky. Tóny vína jsou zde také, ale působí dost zvláštně. Po delší době bylinky trochu mizí a koření ještě zesiluje, nejvíce mi zesílily skořicové tóny. A také se objeví lehká nakyslost. Místo rumu zde tak nalézám spíše svěží kyselé víno.

Mini degustace

Chuť už je více rumová, je plná a hutná. Není vůbec sladká a je lehce nakyslá. Působí to celé zvláštně, ale chutná mi to. Je to nečekané a fakt dobré.

Dozvuk je hodně svěží, oproti zbytku je zde méně vína a více dřeva. Působí trošku svíravě a hlavně aromaticky.

Takový Don Q Sherry působí více sladce a také přístupněji, je takový víc mainstream. Don Q Vermut je extrémně zajímavý experiment. Nečekal jsem takovou chuť a ani jsem nečekal, že mi bude tak chutnat. Každopádně se po tomto prvním ochutnání dostal do hledáčku na pořízení celé lahve. Cena lehce přes 1000 korun není nic, co bych za něj nebyl ochoten dát. A koupit už se dá v novém svěžím dizajnu.

Nový design lahve