Rumy Gunroom a Gunroom 2 Ports

Rumy Gunroom jsou další značkou z portfolia Fenix Drinks, já tedy děkuji Samerovi za mé seznámení s nimi. Ti už je dovážejí několik let a já jsem je poprvé náhodně ochutnal v Plzeňské Pivotečce, abych nyní dostal vzorky v té správné velikosti pro podrobnější prozkoumání.

Jméno Gunroom se vztahuje k námořní historii, bývala tak pojmenována místnost, ve které se „slézali“ mladší důstojníci, aby zde jedli, pili a spali. A tato značka rumů se pustila do vytvoření (a znovuvytvoření) rumů ve stylu a tradici Britského námořnictva. Zajímavé třeba také je, že kromě rumu se věnují i ginu, a i ten dělají také v námořnické síle. Nebo stařený. Já tu ale mám jen rumy, jejich gin jsem tu ještě nezahlédl.

Foto ze stránek Gunroom

Koncept Gunroomu je mi sympatický i z dalšího důvodu, než jen zájmem o námořnictvo a navy rumy. Já si svůj officer’s lounge také představuji jako místo, kde si důstojník po službě může uvolnit uniformu a věnovat se odpočinku, třeba se sklenkou a doutníkem v ruce.

Já tu mám k ochutnání 3 rumy Gunroom – ředěné 40% 2 Ports Rum a 4 Ports Rum, poté silný námořnický Navy Rum. Důležité je, že všechny tři jsou to rumy klasického anglického stylu a zároveň směsky různých destilátů z více destinací. Začneme tedy od bílého 2 Ports.

Gunroom 2 Ports by mohl být takovým snadným vstupem do této značky. Jak už napovídá název, jedná se o rum pocházející ze dvou přístavů, tedy o směs rumů ze dvou karibských zemí. A i když láhev obsahuje stařený rum, ten byl filtrován přes dřevěné uhlí. Výsledkem je tak vyvážený bílý rum. Stařenou část zastupuje rum z Trinidadu, z palírny Angostura. Ten je 3 až 5 let starý a předpokládám že destilovaný na koloně. Druhým přístavem je ostrov Jamajka a její palírna Worthy Park. Ta zase dodala nestařený kotlíkový rum. Tato výsledná směs se nakonec ředí na 40 %. Což mi občas přijde jako škoda, klidně bych tuto směs ochutnal i silnější.

Vůně je prostě hezky ovocná. Je lehká, ale přitom příjemně výrazná. Působí měkce a svěže, je zároveň málo sladká. Cítím zde hlavně směs tropického ovoce, zvlášť pak vystupují tóny citrusů a karamelu. Řekl bych, že cítím i mandarinky a pomeranče.

Chuť je velmi jemná a hladká, je také docela plná i silná. Ale ani zdaleka ne tak silná, aby byla i ostrá nebo rušivá. Jen na lehký bílý 40% rum může překvapit. Opět je tu spousta tropického ovoce a citrusy, je tu lehká šťavnatost a svěžest. Cítím třtinovou šťávu a také stopy karamelu. A opět není moc sladká, jen trochu šťavnatá.

Dozvuk je opět hezky ovocný, je opravdu jemný a spíše krátký. Je tady znát kombinace tropického ovoce, dalšího sladkého ovoce a sladkých citrusů. Je nasládlý, zde je už znát nějaká ta sladkost.

Vím přesně, co na tento rum říci. Je hezky pitelný a hezky ovocný. Je lehký a není moc komplikovaný, zároveň je ale moc příjemný a velice pitelný. Kdo to myslí s bílými rumy vážně by měl alespoň ochutnat. Svou příjemností a nekomplikovaností svádí k dalšímu popíjení, dokonce jsem zjistil, že mi z lahve mizí mnohem rychleji než stařený Gunroom 4 Ports.

Rum je to určitě vhodný i do cocktailů, jen bych dával pozor, aby v nich nezanikl. Já bych zaměřil na tvorbu spíše lehčích a jednoduchých cocktailů, kde tento rum bude mít možnost vyniknout. Zkusil jsem třeba Daiquiri a vyšlo mi podle očekávání – lehké, tropicky ovocné a moc příjemné.

Velkou výhodou těchto Gunroom rumů je také jejich cena. Třeba tento 2 Ports nestojí ani 800 korun. To je jen o trošičku více, než například Duppy Share White. A oni toho vlastně mají dost společného. Oba jsou to lehké a jemné bílé rumy, pořád ale plné chutí. Oba jsou ředěné, což ale vůbec neubírá jejich intenzitě. Také jsou oba velmi pitelné, vhodně i pro začátečníky nebo na vyzkoušení bílých rumů. Zároveň mohou pokročilým nabídnout poctivou tropickou chuť pro klidně popíjení. 2 Ports vás, jak se tak říká, nevystřelí z kalhot. Ale pokud vám nevadí zůstat oblečeni, bude příjemným společníkem.