Advent 2022/21 – Whistler Master Solera

Značka Whistler je určitě překvapením, do dneška jsem o ní totiž ani neslyšel. Pochází z Jižní Afriky a měl by to být první takový místní rum.

Palírna Whistler Rum byla založena třemi chlapíky z Jižní Afriky, kteří chtěli vlastní rum. I když v této zemi nemá rum tradici, povedlo se jim to a nyní jsou největší rumovou palírnou v oblasti. Pro výrobu rumů se používá melasa, získávána z místních cukrových farem, a hnědý cukr ze Svazijska. Pro zrání se také využívají sudy použité pro zrání africké brandy a africké whisky.

Afrika nemá žádnou legislativní regulaci rumu, tak si ji zde vyvinuli. Africký rum tak musí být produkován v Africe, na v Africe zkonstruovaném vybavení, rodilým a vychovaným Afričanem, z místní cukrové třtiny a zrát v sudech po afrických vínech a destilátech.

Rum Whistler Master Solera zraje ve stylu španělské solery v sedmi druzích sudů – po bílém vínu, červeném vínu, bourbonu, whiskey, brandy, portském a ještě jedním neuvedeným. Rum by to měl být komplexní, se silným charakterem zformovaný měkkými ovocnými tóny ze sudů po portském víně. Tato solera byla stočena přímo pro tento adventní kalendář a je v síle 46 %. Jistá část se dostala i do lahví, ty jsou ale již vyprodané.

Vůně začíná kávou, je zde ovoce a bonbony. Je nasládlá, možná ještě trochu sladší. A také trochu jiná, je zde něco, co jsem v jiných rumech necítil. Později přijdou ještě lehce tóny kokosu a nugátu.

Chuť je hodně jemná, je sladší a docela plná i svěží. Ze začátku cítím hlavně želé bonbony, pak se více projevuje koření. Nacházím zde kombinaci kokosu a šťavnatého koření. Někde v pozadí jsou pak ještě stopy čokolády.

Želé bonbony jsou i v dozvuku, ten také působí sladce. Koření je tu, nyní spíše sladší a zjemněné. Celý je tak jemně sladce pikantní. Když hledám, tak dále nacházím stopy kávy a nugátu.

Rum je Whistler docela příjemný a pitelný, je to hezký kousek. Patří k těm trošku sladším rumům, není ale přeslazený. Zároveň je dostatečně jiný než konkurence, má nějaký svůj styl. Pro mě se ale nejedná asi o nic speciálního, co by potřebovalo další průzkum.