Don Q 151° Overproof Rum

Pod zkratkou Don Q 151 se skrývá docela nový přírůstek této značky. Ta pochází z Portorika z Destillería Serrallés a více si o ní můžete přečíst v minulých recenzích. Například Don Q Sherry Finish, Don Q Vermouth Finish nebo už starší recenze, která spojila více lahví rumu Don Q. Nyní ale k rumu, který se těm ochutnaným trošku vymyká, od Samera z Fenix Drinks tu mám láhev Don Q 151° Overproof.

Proč 151? Toto číslo označuje jeho sílu, jeho proof ve stupních. To znamená, že má sílu 151 proof, což znamená extrémních 75,5 % alkoholu. Dokonce je na etiketě varování před hořlavostí, to ho určitě předurčuje i ke koktejlovému nebo kulinářskému využití. Rum je to kolonový a vcelku mladší, strávil několik let v sudech po bourbonu nebo kanadské whisky. Podle původních poznámek tu mám napsáno 5 let, oficiálně se ale uvádí 3 roky. Jeho hlavní předností není ale věk, to síla chuti.

Láhev samotná je poměrně vysoká a štíhlá, pro tento styl jsem slyšel pojmenování barová. Dále je tady šroubovací uzávěr, vzhledem k ceně a předpokládanému koktejlovému určení v tom nevidím žádný problém. Díky kombinaci jasně červené a zlaté barvy je celkově láhev snadno poznatelná už z dálky, hezky doplňuje svoji „ohnivost“. Už zmiňované varování před hořlavostí je zajímavým detailem a doplňuje nápady na použití například i flambováním.

Ve vůni cítím hlavně silně karamel, poté například koření a nugátové tóny. Z koření vystupuje třeba vanilka. Vůně není moc sladká, také není nijak zvlášť jemná. Zároveň ale není vůbec ostrá, rozhodně není cítit alkoholovost, jak by se mohlo zdát podle síly. A možná je zde znát i lehká kouřovost, nebo připálenina.

Chuť je také hodně karamelová, je to karamel a nugát. Je silná a taková svíravá a vysušující. Jde hodně do sladka, až překvapivě hodně. K tomu je neskutečně šťavnatá, celkově to umocňuje velká výraznost. Po chvíli se objeví očekávaná pichlavost a pikantnost. Ale i když může být chuť ostrá, rozhodně není alkoholová. Postupně se objevují ještě tóny sladkého koření, působí pak příjemně hřejivě. Pořád je ale sladší, než se mi zdálo původně.

Dozvuk je nejvíce sladce karamelový, s hřejivým kořením a stopami ovoce a čokolády. Pak se objeví ještě lehký, ale sladký nugát. Je dost pikantní a hřejivý, je hrubší a sladší. Nepřekvapivě vydrží opravdu dlouho.

Jako bonus, když už se tento rum dá použít v koktejlech, jsem z něj i něco namíchal. Při psaní recenze jsem zkusil klasický recept, rumový Old Fashioned. Ve své podstatě jednoduchá kombinace cukru, sodovky, rumu, ledu, bitters a pomerančové kůry. Při prvním pokusu jsem dal rumu asi málo. Dominuje totiž větrovost a sladkost, doplněná pomerančem. Zkusím tedy cocktail trochu přiostřit. Poté už tolik nevystupuje sladkost, koktejl je ale pořád pěkně hutný. Jen jsem čekal takto silný rum výraznější. Cocktail totiž chutná jako rumový Old Fashioned. A nic víc, jedinečnost rumu se mi bohužel ztrácí. Jen tím cocktail dostává na síle.

Nevím, co jsem od tohoto rumu čekal, ale dostal jsem mnohem víc. Je nutné říct, že ne každý si ho může dovolit pít samotný. To už záleží na každém, jak je zvyklý na silné rumy. Dobré je také se „rozlihovat“, nezačínat tímto silným rumem. Takže nejdřív ochutnat něco ředěného, pak třeba silnějšího a zde pak končit. Já mám silné rumy rád, ne vždycky bych s tímto kouskem ale začínal. Pokud se nejedná například o panáčka na dezinfekci krku.

Pokud mám ale náladu, nebo se k tomuto rumu dostávám po nějakém dalším, vychutnám si ho samotný. Je silný, ale není vůbec alkoholový a chvílemi je i překvapivě jemný. Také je hřejivý a extrémně šťavnatý, s opravdu intenzivní chutí. Není to rum, kterého bych plánoval vypít hodně, to ale není potřeba. Již malé množství totiž přinese koncentrovanou a krásnou chuť, která dlouho vydrží. Za mě tedy perfektní rum, který si budu rozhodně držet doma. Pokud bych někam jel v zimě a měl si vzít jen jeden rum, byl by to nejspíš tenhle. Chutná a zároveň zahřeje.

Další výhoda tohoto rumu? Cena, nestojí totiž ani 800 korun. Za tu cenu si ho pořídím rád, přinese toho hodně. Navíc když se podívám, kolik se při takové voltáži odvede navíc státu (dph a spotřební daň dohromady přes 300 korun), jsem rád že dostávám tak kvalitní rum. Koupit se dá například na Warehouse1, případně se na DramRoom dá ochutnat 0,04 vzorek (nebo mají i celou láhev).

Prostě a jednoduše, Don Q 151° je rum nadupaný silou a chutí, přitom i přes velkou sílu pitelný a překvapivě jemný, k tomu za pár korun. Navíc s bonusovým použitím v cocktailech, nápojích ale třeba i při vaření.