Don Q Double Cask Sherry Finish

Aktuální design

O této značce i o tomto rumu jsem již psal dříve, ochutnal jsem ho současně s ročníkovkou 2009, spiced verzí a rumy Gunroom v Pivotečce. A nyní se doma, díky Samerovi z Fenix Drinks, kteří tuto značku dovážejí, propíjím i celou lahví.

Don Q pochází z Portorika a jméno této značky znázorňuje cestu za dokonalým rumem. Je totiž pojmenována po donovi Quijotobi, kterého jsem u své lahve našel i na víčku. O jeho zdokonalení se už každopádně stará rodina Serrallés přes 6 generací. Rum se tu vyrábí ve španělském stylu z dovezené melasy. Ta pochází z Dominikánské republiky nebo Guatemaly. Fermentace je zde krátká a řízená, používají se vyšlechtěné kvasinky. Destilace je pak několikanásobná, probíhá na kontinuálním destilačním přístroji. Do směsi se přidávají různě těžké rumy, tedy rumy z různým počtem destilací.

Pro základní zrání se u Don Q používají sudy z amerického bílého dubu, tato verze v nich stráví 5 až 8 let. Poté přijde na řadu druhé zrání v sudu po sherry Oloroso, to trvá jeden rok. To je znatelně více, než druhým zráním stráví bratříček s Vermouth finišem. Nebo bych spíš měl napsat, že sudu po vermutu stačí velice krátká doba, zatímco tradiční sherry sud vyžaduje pouze 1 rok. Nakonec je rum lahvován v docela nezvyklé síle 41 %. O procento více, než typických 40 %, které už překvapivě stačí, aby se od této „základní“ skupiny odpoutal.

Původní design

Vůně je pěkně jemná, je ale výrazná. A také docela dost hutná, k tomu ještě trochu zatuchlá. Není moc sladká, spíš jen lehce nasládlá. Celkově tak působí spíše suše. Sladkost co tu přeci jen je hlavně ovocná a vínová. Velký podíl vůně je zde sušší sherry společně s hutným dubovým dřevem. Také se objevují stopy koření a medu. Dřevo zde trošku drhne, u sladkého vína se občas objeví i trpčí tóny a někde v pozadí jsou i bonbonové tóny.

Chuť pokračuje ve stejném duchu, je dost výrazná a docela hutná, k tou málo sladká. Spíše tedy jen nasládlá. Silná je zde kombinace suchého dřeva a suššího nasládlého sherry, to pak doplňuje těžké víno a svěží ovocnost. Také se objeví zatuchlost, zatuchlá zemitá hutnost. Ze začátku se zdá lehce pikantní, to are rychle zmizí. Rum je pak jemný a hodně krémový, skoro i šťavnatý.

Dozvuk velmi připomíná kořeněné víno, je tady zatuchlé sherry i těžké ovocné tóny. V druhé vrstvě pak cítím hořkou čokoládu s nasládlým dřevem a sladkou zemitostí. Objevuje se zde i med a tóny sladkého vína, je sladší než byla chuť. Není také nijak extra dlouhý, spíše je průměrný. Ale velice příjemný.

Don Q Sherry je povedený a dost dobrý rum. Velice snadno se dá pít samostatně, vychutnávat ho třeba při práci nebo na večer. Ani bych se ho nebál nabídnout přátelům. Je to španělský styl rumu s výrazným sherry, takových už se pár objevilo. Don Q ale rozhodně v konkurenci obstojí. Svou příjemně výraznou chutí i nižší sladkostí mi dodává pocit, že popíjím něco pořádného. A rozhodně je přístupnější a obecně pitelnější, než byl vermutový sourozenec.

Jak je zvykem, rumy tohoto typu bývají často vhodné pro párování s doutníky. Byla by tedy škoda to nevyzkoušet. Výběr z mého humidoru padl na zajímavý kousek Joya Black. Ten se ukázal jako silný a výrazný doutník, který si v budoucnu určitě ještě pořídím.

A jak si s ním vedl Don Q? Dobře, velice použitelně. Předně zmizí snad veškerá sladkost, ještě se zvýrazní těžší hutné sherry tóny. A také se objeví zemitost a tóny ořechů. Ty jsem samostatně necítil ani v rumu, ani v doutníku. Takže proč ne, určitě tento rum vytáhnu ven i k nějakému dalšímu doutníku.

Jediná škoda tohoto rumu? Že už ho prý nebudou vyrábět. Je to totiž moc dobrý rum, velice pitelný samostatně a kdykoliv. Je to poctivý a trošku nasládlý rum s výrazným vlivem sherry. A je prostě moc dobrý. I jeho procento navíc ho na první pohled odlišuje od jiných rumů v podobné kategorii. Navíc má až překvapivě vstřícnou cenu. 1090 korun je za tuto láhev krása. Je to méně, než například dvacetiletý Dictador, který mám oblíbený například jako doutníkový rum.

Pokud vás zaujal, asi bych nečekal. Je možné, že ho v čechách zbývá k prodeji jen posledních pár set lahví. Warehouse1 ho má skladem, stejně tak jako vermutového sourozence, Reservu, Gran Reservu a Overproof stejné značky. Případně lze všechny tyto rumy ochutnat i v menším balení díky nabídce DramRoomu.

Nicméně, je na co se těšit. Místo Sherry by se letos měli objevit na trhu tři nové variace. První by měl dozrávat v sudech použitých pro zrání francouzského Cognacu, druhý sudy po likérovém Portském víně. Sudy třetího jsou pak z Ameriky a bylo v nich kalifornské víno odrůdy Zinfandel.