4x rumy Big Mama

Z pražského Rumfestu jsem si v roce 2020 přivezl i 4 vzorky nového rumu Big Mama. Moc se o nich zdá se nepíše. Najít se dá pouze, že pocházejí z Guyany, z oblasti Demerara. První zrání by mělo probíhat v této oblasti, dozrávání pak v Evropě. Také jsou všechny 4 ředěné na 40 %.

Prvním ochutnaným byl Big Mama 10 yo Sauternes. Destilován byl v roce 2007 a lahvován po deseti letech v roce 2017. Finišován byl v sudech po sladkém francouzském víně Sauternes.

Ve vůni je silně znát bourbon, pak přijde nasládlé víno, sladké ovoce a jemné dřevo. Je příjemná a středně sladká. Chuť je dost sladká, s nasládlým vínem a lehkým bourbonem. Poté nalézám ještě sladké ovoce a pikantní koření. Je docela plná a jemně pichlavá. V dozvuku je víno sladší, koření také zesládne. Nově se objeví lehká čokoláda. Je jemný, sladký a dlouhý.

BM Sauternes je pitelný a sladší rum. Trochu připomíná některé Plantationy, na jednodušší vychutnávání by nebyl špatný. Je lepší než Muscatel a celkově dost možná nejzajímavější ze čtveřice.

Druhým ochutnaným rumem byl BM 10 yo Muscatel. Stejně jako předchozí, i tento je z roku 2007 a zrál deset let. Vůbec bych se nedivil, kdyby měli jako základ totožný rum. Tento ale pak zrál v sudu po sladkém muškátovém víně.

Ve vůni je sladké koření a barevný pendrek. Je lehčí a jednodušší než Sauternes. Chuť je hodně sladká a lehčí, se sušeným ovocem, barevnými pendreky a bonbony. Dozvuk je také sladký a je docela dlouhý. Je tu sladké koření a sušené ovoce, trocha bonbonů a zatuchlosti.

Celkově je BM Muscatel jednoduchý a sladší pitelný rum. Je ve stejném stylu jako Sauternes, ale jednodušší a méně zajímavý.

Třetím rumem BM bylo dvanáctileté Porto. To pochází z roku 2005 a lahvovalo se stejně jako oba předchozí. Dozrávání probíhalo v sudech po portugalském portském víně.

Vůně je hodně svěží a docela sladká. Jsou tu gumové bonbony a svěží ovoce. Chuť je pak o dost sladší, je plná a výrazná. Sladké koření a svěží víno je doplněno gumovými bonbony. Ty jsou i v dozvuku, stejně tak ono víno a koření. Navíc se objeví sušené ovoce.

Porto je sladký a pitelný rum s plnou a příjemnou chutí. Co se chuti týče, je to nejspíše nejlepší Big Mama, rozhodně je lepší než Sauternes a PX.

Posledním rumem čtveřice byla BM 15 yo PX. Destilát pochází z roku 2002 a po patnácti letech byl také lahvován v roce 2017. Dozrávání zde probíhalo v sudu po španělském sladkém vínu Pedro Ximenez.

Vůně je hodně sladká a cítím zde v podstatě jen rozinky. Chu´t už je bohatší, sladká, plná a docela hutná. Kromě rozinek je zde například med a šťavnatost. Přesně tak se představí i dozvuk – šťavnatost, rozinky a med.

Tento rum je jednoduchý a dost sladký. Je pitelný, ale to je tak vše. Jak jsem naznačoval výše, Porto a Muscatel porazí i tento starší rum.

Obecně mě ale značka Big Mama nepřesvědčila, abych se jí dále věnoval. Jsou to průměrné sladší rumy bez čehokoliv speciálního nebo extra zajímavého. Dva z nich bych označil za jednoduché a po porovnání i za nudné. Druhé dva jsou na tom trochu líp a alespoň přinesou něco málo pěkného.