
Na začátku Tajného ježíška jsme zde měli jednu specialitu, která tak úplně nesplňovala definici whisky: Compass Box Orangerie. Nyní už jsme ale dál a nyní přišel čas na více klasický kousek od Compass Boxu, pokud se to o nějaké z jejich lahví dá vůbec říci.
Compass Box je skotský producent whisky, který je znám převážně svými experimenty. Už přes 20 let se totiž snaží udělat svět whisky více zajímavým. Není to tedy typický nezávislý bottler, je to primárně nezávislý blender, společnost specializující se na míchání skotské whisky. A tak jsou v jejich portfoliu převážně blended Scotch, blended grain a blended malt whisky. Tradičně bez udání věku, bez filtrace za studena a v přírodní barvě. Základem značky jsou dva aktuálně blendy – Artist Blend a Glasgow Blend, poté pak ročníková grain whisky Hedonism. Zbytek základní nabídky se ale od minule proměnil. Zmizeli The Story of the Spaniard a The Spice Tree, skupinu blended malt tvořenou ovocným Orchard House a rašelinným The Peat Monster nyní nově doplňují dubový Nectarosity a Crimson Casks používající sudy po sherry a červených vínech. S dnešní lahví se ale přesunujeme do limitovaných edic, i když zrovna Flaming Heart už se aktuálně dostal ke své sedmé edici, my jsme ochutnávali jeho šestou.

Šestá edice Flaming Heart lahvovaná v roce 2018 oslavuje komplexní a kořenitou skotskou whisky z nových sudů z francouzského dubu a rašelinou whisky z ostrova Islay. Tato edice navíc využívá i část whisky stařenou v sherry sudech. Jedná se tedy o Blended malt whisky, měl by obsahovat whisky z palíren Caol Ila, Clynelish, Teaninich, Benrinnes, Allt-a-Bhainne, Glen Ord, Dailuaine a Deanston. Je naředěná na 48,9 %, není dobarvovaná ani filtrovaná za studena. Vyšlo jí 15 050 klasických lahví a navíc 800 lahví ve velikosti Magnum.
Vůně je jemná a docela lehká, chce hodně času na otevření. Také je zde málo rašeliny, znatelně méně než v ostatních vzorcích ze skupiny. Místo toho je tady lehká zemitost a minerálnost. Pak se také objevuje ovoce a máta, také určitá vegetativnost připomínající agricole rhum. Je vlastně docela bohatá, není ale výrazná.
Chuť je ještě více ovocná, také je znatelně travnatá. Pak je zde čistý slad a dřevitost, spíše až po chvíli se objevuje troška medu a rašeliny. S dalším popíjením se dokonce rašeliny objevuje ještě víc. Chuť je hutná a plná, je hladká a jemná, zajímavá a svěží. A také měkká a docela sladká, celkově příjemná.

Dozvuk začíná spíše jako u nějaké Highlands whisky z pobřeží. Je tady sladovost a ovocnost, je zde medová zemitost a náznak slaného pobřeží. Ovoce je zde hodně, také se objeví bonbony, dozvuk je nasládlý a svěží. A vlastně skoro bez rašeliny.
Tohle je zajímavá whisky stojící na pomezí mezi dvěma světy. Mezi čistými rašelinami ztrácí dech, rašelina se zde objevuje až po dlouhé době. Není to moc výrazná whisky, ale není špatná, je plná a komplexní. Kolegové zde navíc kromě sladkého kouře popisovali hlavně med a ovoce, například i citrusy nebo jiné tropické ovoce. A i když to není nutně dobrá kouřovka, je to dobrá whisky.