Rumy Don Q

logo Don Q

Značka rumů Don Q pro mě byla kontroverzní. Ze začátku mi od nich nic nechutnalo, nyní se to ale zlomilo. Tyto rumy pocházejí z Portorika, z Destillería Serrallés. Mají zde několik kolonových a nejméně jeden kotlíkový destilační přístroj, pro staření používají normální sudy i soleru.

V prosinci 2017 jsem ochutnal jejich základní rum, Don Q Añejo. Měla by to být směs tří až osmi let starých, převážně kolonových rumů. Byl kořenitý, lihový a s ovocnou trpkostí. Napůl nuda, napůl nic moc.

Na Rumestu 2018 je měl jejich Gran Añejo a Singe Barrel 2007. GA by měla být směs 9 až 12 let starých rumů a jejich tradiční historické solery. Byl bohatší i výraznější než Añejo, působil ale řídce a nechutnal mi. SB2007 je devítiletý rum, který zrál v sudech z amerického dubu a byl mnohem lepší než oba předchozí. Příjemný a jemný rum, který měl v chuti banán, kakao, kávu a ananas. Říkal jsem si, že je škoda, že tohle je to nejlepší co Don Q zvládá.

Na dalším Rumfestu jsem ochutnal Single Barrel 2005 – multikolonová destilace a 10 let v sudech po bourbonu. A opět nic extra, spíše divný nasládlý rum s chutí vína, kakaa, lehce tabáku a s ovocnou trpkostí. Na druhé ochutnání to bylo lepší, ale pořád maximálně průměrný rum.

Na tuhle značku už jsem chtěl zanevřít, když využil příležitosti ochutnat jejich novinky. A to konkrétně Single Barrel 2009, Double Cask Sherry a jako bonus Barrel Spiced. Tímto děkuji Samerovi z Fenix Drinks (fenixdrinks.cz) a našemu náhodnému setkání v Pivotečce.

První pozitivní věc je, že Don Q upustilo od ředění na 40 %. Sherry má 41, Spiced 45 a SB velmi příjemných 49,25. A druhou je samotná chuť, všechny 3 rumy působí jako z jiného světa a jsou znatelně lepší než ty, které jsem ochutnával předtím.

SB 2009 je desetiletý rum, zrající v sudech z amerického dubu. Vůně je středně sladká, sušší, nasládlá a celkově lehčí. Je zde cítit koření, víno, ovocná nasládlost a k tomu stopa medu a kokos. Chuť je docela hutná a pikantní, medová a sladce dřevitá. A v dozvuku je sladké dřevo, kokos, med a sladká pryskyřice. Dost dobrý rum, který bych neváhal doporučit, nejlepší z rumů Don Q.

Velmi mu na paty šlape sherry cask, zůstává ale druhý. Kdyby měl srovnatelnou sílu chuti, tak by to mohlo dopadnout i naopak. Jedná se o blend 5 až 8 let starých rumů ze sudů z amerického dubu, který poté zrál 1 rok v sudu po oloroso sherry. Podle vůně je sušší než 2009, je cítit med, drhnoucí dřevo a trpké sladké víno. A chuť pokračuje přesně ve stejném duchu. V dozvuku je hlavně med a sladké víno, je dost sladký a trošku kratší. Ve výsledku také dost dobrý rum, který bych si dal rád někdy znova.

A do třetice se koukneme na Spiced, byla to taková příjemná tečka na konec. Ve vůni nepůsobí vůbec sladce, je cítit koření a dřevo. Chuť už je sladší, s ovocem, vínem a sladkým kořením. A dozvuk je sladší, ale krátký. Výsledkem je lehce pitelný příjemný rum.

Takže značka Don Q umí dělat rumy. Asi bych vynechal jejich starší plnění, ale ty nové stojí rozhodně za to.

Více o aktuálním lahvích jde zjistit na stránkách Fenix Drinks, zde jsou odkazy na Sherry a 2009, oba už v novém designu. Gran Añejo bylo nahrazeno rumem Gran Reserva XO, mělo by se ale jednat o stejný blend.