Plantation SC2015 Jamaica & Guyana 1995 Arran Whisky Finish

Staré single casky od Plantation

Tohle je jeden ze starých single casků od Plantáží – ještě než přišli barevné etikety, tak byly lahve SC takto jednotně s černými etiketami.

Tento rum byl destilován (nebo spíš všechny jeho části byly destilovány) v roce 1995 a byl lahvován jako součást kolekce roku 2015. Jedná se o melasové kotlíkové rumy z Jamajky a Guyany, které dohromady zrály v tropech 15 let v sudu po bourbonu, následně 5 let v sudech po cognacu ve Francii a finiš proběhl v sudech po whisky Arran. Byly takto vyrobeny pouze dva sudy po 450 lahvích, toto byla láhev číslo 355 ze sudu 1.

Alkohol byl ponechán na 48 % – tyto černé single casky ještě často nebývaly v plné sudové síle, zároveň ale neměly obligátních 40 %.

Vůně je hodně ovocná, příjemně sladká, středně hutná a spíše lehčí s troškou zatuchlosti. Jde cítit sladké víno, barevný pendrek, bonbony a dřevo.

Chuť je pak hutná, sladká, plná a jemná. A k tomu docela výrazná a lehounce pikantní. Podobně jako ve vůni jde cítit sladké víno, sladké ovoce, sladký barevný pendrek, bonbony a sladké dřevo.

Dozvuk je hodně podobný vůni i chuti. Je středně sladký a jemný. Popsal bych ho jako kombinaci sladkého ovoce, sladkého vína, barevného pendreku, bonbonů, kompotu, hroznů a sladkého dřeva.

Jedná se o sladký, jemný a docela hutný rum. Je hodně ovocný, s lehkých vlivem Jamajky, silným vlivem koňaku a nulovým vlivem Arranu. Ochutnání rozhodně nelituji, ale po jeho dnes už nesehnatelných lahvích se rozhodně pátrat nevydám.