The Ultimate Unnamed Speyside 2009

Další z rozličných vzorků whisky, který se ke mně dostal, nese zajímavé označení, The Ultimate Unnamed Speyside 2009. The Ultimate je tady sérií vydávanou nezávislým bottlerem pod jménem „van Wees“ a jedná se o nepojmenovanou palírnu ze skotského Speyside.

Whisky z tohoto sudu byla vypálena v únoru 2009 a lahvovaná v březnu roku 2022, má tedy věk celých 13 let. Těchto 13 let whisky strávila v sudu označeným DRU 17/A195 #4, který byl již použitým sherry buttem. V lahvi je whisky naředěná na 46 % a abych nezapomněl, jedná se o single malt whisky.

Ve vůni je hned znát svěží sherry a ovocné víno. Lehčí víno je tady s nasládlým a svěžím ovocem, cítím například různé bobulové ovoce, překvapením je třeba angrešt. Také se trošku objevuje medovost a znatelná voskovost. Celkově je ale vůně lehčí.

Chuť je hezky jemná a hladká, je také méně sladká. Opět je tady silně med a také hutné ovoce, dále pak jasné tóny vína a sherry. Ano, je to šťavnaté ovoce a tuhý med s voskem. V pozadí je znát jemná pichlavost a lehká šťavnatost. Po čase v chuti nacházím svěží angrešty a zesiluje kombinace voskového sherry.

Dozvuk je sušší, je ale hodně šťavnatý a vlastně i dost výrazný a slušně dlouhý. Jinak ale nabízí hlavně pokračování již napsaného. Je tady sladké víno, ovoce i med s troškou vosku. Moc příjemné.

Tak tohle je dobrá whisky, taková příjemná. Vlastně moc příjemná a velice solidní. Na první pohled je sladšího sherry stylu, to se ale brzy ukáže jako mylné. Sherry je zde ale pořád dost. Velmi dobře se popíjí a rád si ji někdy i zopakuji.