Valinch & Mallet Fiji FSPD 13 yo

Tento rum je single cask z Fiji od nezávislého bottlera Valinch & Mallet.

To jsou Italové, co si zamilovali skotskou whisky v její čisté podobě, tak jak se dá stočit ze sudu. Nakoupili sudy a v roce 2015 začali vydávat vlastní sérii whisky. V roce 2016 také stočili svůj první rum, 19 let staré Caroni. Několik dalších rumů stočili až v roce 2018, mezi nimi i tento třináctiletý rum z Fiji.

Jedná se o pot still (kotlíkový) rum z palírny South Pacific, co zrál mezi lety 2004 a 2018 v sudu číslo 18-1301R, aby z něj bylo následně stočeno 148 lahví v síle 58,5 %. Je nedobarvovaný, není filtrovaný za studena, prostě poctivý single cask.

Vůně je lehká a připomíná ovocné pálenky. Na začátku je jasně cítit ostré ovoce, poté se objeví lehounce dřevo a dřevitý prach, citrusy a jiné tropické ovoce. Na konci jde poznat ještě závan kakaa.

Chuť je ostřejší, pikantní, méně sladká a docela hutná. Chvílemi je až svíravá, ozvou se vyšší procenta. A hlavně je dost výrazná. Je to chuť trpkého ovoce, ananasu a citrusů.

V dozvuku je znát prostě hromada ovoce, ostré a jakoby nezralé ovoce. Poznat jde například ananas a citrusy. Je málo sladký, s trochou vosku a ovocnou trpkostí.

Je to poctivý nedoslazovaný rum se slabou vůní a přímočarou chutí. Je potřeba čas a propít se skrz něj, než se objeví další vrstvy. Pak ale nabídne netradiční a zajímavý zážitek. A moc kvalitních rumů z Fiji k sehnání není, slyšel jsem zvěst že veškerou kapacitu palírny na Fiji si pro sebe zabral Plantation… Rozhodně ale mohu říct, že tento Valinch & Mallet je zajímavější a lepší rum než Vintage Fiji od Plantationu, které jsem ochutnával.