PRASK22 16 – Mount Gay 1703 Master Select

Rum číslo šestnáct v našem slepém společném adventním kalendáři z roku 2022 znamenal lehké zpomalení. A také na rozdíl od většiny dnů přinesl rum, který je relativně snadno dostupný.

Mount Gay je značka rumů z Barbadosu, tady v Čechách byla známá dříve než nyní populární Foursquare. V základní řadě je jen několik rumů. Začíná mladý Eclipse a pokračuje starší Black Barrel. Dále pak už více prémiový XO a nejvyšší stupínek má dnešní 1703 Master Select. Pod značkou bylo vydáno i několik limitovaných lahví, v současné chvíli je to hlavně série The Master Blender Collection. Ta obsahuje XO rum stařený v sudech po rašelinné whisky z ostrova Islay, rum který je pouze kotlíkový a rumy se zajímavým druhým stařením. Zde figurují sudy po víně z Madeiry, po portském víně, nebo sudy vyrobené z dubu z And. Těm se ale budu věnovat jindy, teď už k prémiové ale klasické 1703 Master Select.

Tento rum je ve své podstatě ročníková edice, každý rok se vyrobí pouze limitovaná várka. A každá je tím pádem trochu odlišná, my jsme ochutnávali ročník 2020. Vybírá se zde omezený počet bourbonových sudů, ty obsahují rumy kotlíkové i kolonové. Jejich stáří je také hodně odlišné, mezi 10 a 30 lety. Tento výběr je nakonec smíchán dohromady a zředěný na 43 % je lahvován v omezením počtu.

Foto od majitele lahve

Vůně je svěží a hodně jemná. Až spíše slabší. Cítím hlavně rozinky a karamel, je tady měkkost a zatuchlost. V pozadí pak ještě stopy dřeva.

Chuť je plnější než vůně, je ale pořád jednodušší. Je tu ovoce a karamel, pak postupně zesilují rozinky. Ovoce postupně sládne, objevují se i tóny sušeného ovoce. V pozadí je pak lehce dřevo a čokoláda. Dále je zde stopa šťavnatosti a suchosti, hlavně se ale dá popsat jako jemná. Dokonce bych řekl, že je chuť hodně jemná.

Dozvuk je více čokoládový, pořád je zde ale výrazný karamel. Nebo možná karamelky. Rozinky jsou tady jen lehce, stejně tak dřevitost. Celkově je také jemný, je ale překvapivě krémový.

Foto od organizátora

Tento rum je jemný, dokonce hodně jemný. Sílu alkoholu jsem hádal nižší a styl jednodušší. Takže žádná Jamajka nebo Guyana, které tu už byly. Spíše nějaký víc mainstreamový rum v jednoduchém stylu karamelu, čokolády a trochy dřeva s rozinkami. Rum je to pitelný, to je ale asi tak všechno, hlavně když vidím o co se jedná.

Celkově je tento Mount Gay spíše zklamání. Za prémiovou cenu tu dostaneme jednoduchý a spíše průměrný rum. Když jsem viděl, že se dá pořídit za cenu skoro dosahující 5000, tak vím že to není rum pro mě. Moc obyčejný, moc slabý, moc jemný až nudný. Ale příjemně pitelný to je, když mi ho někdo naleje tak neodmítnu. Ale jeho cenu ochoten platit nejsem.