PRASK22 15 – Foursquare 12 yo WH1

Rum číslo patnáct a v našem slepém společném adventním kalendáři z roku 2022 se objevuje další Fourquare. A rovnou prozradím, že není poslední. Tento ale nepatří do oficiálních edic značky Foursquare, je to privátní plnění.

Foursquare, ostrov Barbados, Richard Seale. To je asi vše, co je potřeba říci, protože o FQ rumech se nyní mluví hodně. Minule jsem se koukal na jejich ECS (Exceptional Cask Selection) sérii, nyní je řada na vedlejší projekt. Tím je PCS – Private Cask Selection. Viděl jsem tak plnění pro Kanadu, pro francouzský V&B nebo pro Wealth Solutions. Byly tu třeba Hereditas a Diadem, plněné exkluzivně pro The Whisky Exchange. Není toho málo. A touhle lahví se připojila i Česká republika.

Jako u všech těchto plnění, i tento FQ je směsí kolonových i kotlíkových rumů. Ono se vlastně jedná o klasické melasové rumy z Foursquare, tak jak je známe z ostatních lahví. Naše láhev je Single Blended rum, směs několika sudů stejného stáří. Všechny tyto rumy jsou dvanáctileté a zrály pouze v sudech po bourbonu. Není tady žádný další sud a finiš. Vyrobeno bylo 1200 lahví v síle 62 %, které byly exkluzivně určeny pro eshop Warehouse #1.

Foto od organizátora

Vůně je nasládlá a jemná, hlavně karamelová a kávová. Je to kávový čokoláda s rumovými pralinkami, je to taková poznatelná Kofila. Kromě toho se ještě ukazují stopy bonbonů. Celkově vůně nepůsobí moc výrazně.

To chuť už je výrazně silná, je nasládlá a šťavnatá. Je dost suchá a hodně dřevitá, se spoustou karamelu a koření. Tady se jasně projevuje jen bourbonové zrání, spolu s ostatními dojmy začínám rum podezírat z ex-bourbonové Foursquare ročníkovky.

Dozvuk pokračuje v nastaveném stylu. Je hodně karamelový a kávový, objevují se tady želé bonbony. Dále je zde dost koření, nejvíce vystupuje skořice. Celkově je příjemný a šťavnatý.

S bourbonovým FQ jsem se tu strefil, nepoznal jsem ale konkrétní plnění. Je to na poměry FQ dobrý, ale průměrný rum. Je jasně znát chuť, která se objevuje napříč značkou, nepřináší ale žádné velké změny. Samostatně je to výborný a pitelný rum, jen je to prostě další FQ v řadě. Pokud vám nějaká edice extra nezachutná, nemá smysl honit starší lahve, vždy stačí počkat na nějaké nové plnění. Tohle má tu výhodu, že je naše. Jsem tedy rád, že mám ještě vlastní láhev na doma, vypiju ji s chutí.