PRASK22 17 – Caroni Navy 100th Anniversary

V našem slepém společném adventním kalendáři z roku 2022 se již dostávám k číslu sedmnáct. A že je to vcelku vzácný rum, je to Caroni ze stejnojmenného zaniklého lihovaru. Několik recenzí těchto rumů už na stránkách mám, takže na ně se můžete rovnou podívat také.

Tento rum pochází od společnosti La Maison a Velier (jako dva z mých recenzovaných Caroni) a má nejblíže oficiálnímu plnění Caroni, jak je to dnes možné. Velier totiž koupil přibližně polovinu zásob ze zaniklé palírny a na rozdíl od ostatních je nechával dále zrát v tropech. Nejprve v Trinidadu, poté se sudy přesunuly do Guyany.

Rumy z Caroni byly tradičně součástí různých námořnických směsí. A i těmto rumům toto plnění vzdává čest. Stočeno bylo k výročí sta let od založení palírny Caroni, použita byla i retro etiketa. To bylo v roce 1918, lahvovalo se tedy 2018. Rum sám byl vypálen v roce 2000, lahvoval se jako osmnáctiletý. V této palírně byl vypálen z melasy na kolonovém destilačním přístroji jako HTR – Heavy Type Rum. Je to tedy zástupce „těžkých“ technických rumů. Síla alkoholu byla zvolena tradičních námořnických 51,4 %.

Foto od organizátora

Vůně je nasládlá a začíná zvláštně. Je plastová s náznakem žvýkačky, objevují se technické tóny. Dále cítím umělé dřevo a připálenou gumovou izolaci, v pozadí je možná nějaká větrovost a bylinky.

Chuť je na tom velice podobně, jako jsem psal o odstavec výš. Je tady umělé dřevo s plastovostí, techničnost a bylinky. Za tím se skrývá i stopa medu a pikantní kořenitost, nacházím i náznak žvýkaček. Chuť je plná a nasládlá, docela hladká. Je také dost suchá a po delším čase i pikantní.

I dozvuk pokračuje v nastaveném stylu. Techničnost se tu spojuje s umělým dřevem, za nimi opět bylinky a větrovost. A je rozhodně dost výrazný a silný.

Tento rum je tak technický, až docházím k názoru, že to musí být jedině Caroni. Je to nezvyklý a nečekaný rum, odlišuje se od většiny rumů z kalendáře. A i přes tento styl a sílu je nečekaně jemný. První půlka vzorku mi moc nesedla a nechutnala, druhá už byla znatelně lepší. Caroni totiž není rum, na který se může vystartovat nepřipraveno. U takového rumu je mnohem lepší začít něčím na rozpití.

Je to jedinečný rum a jako většina Caroni stojí za vyzkoušení. I kdyby jen jednou. Když ho porovnám s jinými Caroni rumy, je asi trochu přímočařejší a hodně technický. Rozhodně obstojí i proti jiným kouskům, oproti některým nezávislým plněním je tento „víc Caroni“.