PRASK22 18 – Savanna Edition Bois Rouge 1992-2022

V našem slepém společném adventním kalendáři z roku 2022 má tento rum číslovku osmnáct. Zatímco v klasickém adventním kalendáři už by jsme se blížili ke konci, tady jsme teprve za půlkou. Objevuje se zde rum ze Savanny, takový na který jsem ještě nenarazil. Bohužel ne na všechny už mám recenzi, zatím tu mám pouze pětiletou Savannu z dánského adventního kalendáře a limitovanou edici od Rum Nation.

Savanna se nachází na ostrově Réunion a je zde nejstarší palírnou. Ještě pod jiným jménem byla založená už v roce 1870, jméno Savanna se objevuje o několik let později. V této době se zde pálilo hlavně z melasy. Původní palírna fungovala až do roku 1992, kdy byla přemístěna do současné lokace v Bois-Rouge. Do teď používaná Kreolská několikastupňová destilační kolona byla zprovozněna v roce 1964 a destiluje se v ní většina místních rumů – od agricole stylu po esterové Grand Arôme. V palírně se pak ještě nachází i malý kotlíkový přístroj.

Tento rum byl destilován z čerstvé šťávy na místní koloně a pak uložen do sudů. Těchto šest sudů stařeného agricole rumu bylo pak v roce 2022 smícháno a nalahvováno k příležitosti výročí 30 let existence palírny v současné lokaci (1992 až 2022 v Bois Rouge). Výsledkem je 3200 lahví rumu o síle 57 % alkoholu.

Vůně je opravdu zvláštní, je zatuchlá a bylinková. Objevuje se trochu nějaké sladší víno a lehce i žvýkačky, ale celkově prostě vůně připomíná bylinkový sirup. Trochu sladší, ale zároveň je vůně sušší.

Bylinkový sirup je tu i po ochutnání. Chuť je tak sladká a větrová, trochu absintová. Je docela plná, ale nezvyklá. K tomu se přidává lehce dřevo a ostrý karamel. Zůstává ale mateřídouškový sirup na kašel.

Foto od organizátora

Dozvuk je hodně sladký, skrytě možná trošku pikantní. Je opět hodně bylinkový a sirupový, k tomu se zde přidává dřevitost a náznak žvýkačky.

Toto je vskutku nezvyklý rum. Za prvé bych v něm skoro vůbec nepoznal Savannu. Ale dobrá, není to mé oblíbené Grand Arôme. Když se oprostím od očekávání, pořád tu zbývá silně bylinkový rum, připomínající třeba La Favorite Flibuste. Jen trochu hůř chutnající. Bohužel mi nijak extra nechutnal, ani mě nezaujal. Jsem rád za ochutnání dalšího rumu ze Savanny, ale zopakovat si tento už nepotřebuji.