PRASK22 19 – Malecon Selección Esplendida 1987

Rum číslo 19 v našem slepém společném adventním kalendáři z roku 2022 se vrací k jednoduššímu stylu, zase se chlubí věkem a stářím. Něco málo od této značky už jsem ochutnal, vesměs ale o dost mladší kousky. Osmiletý Malecon si svou nízkou cenu obhájí, dvanáctiletý byl příjemně pitelný. Dnes se ale podívám, jak si vede rum starý víc jak dvojnásobek.

Pod značkou Malecon se rum vyrábí prý od roku 1958. Děje se tak v Panamě, rumy se ale hlásí ke kubánskému stylu a tradici. Své pojmenování pak odkazuje ke známé ulici v Havaně. Typické je zde staření pouze v bourbonových sudech a označení věku stářím nejstarší složky. V aktuální nabídce značky už nevidím osmiletý rum, core range začíná desítkou. Pokračuje pak rumy se stářím 12, 18 a 25 let. Dále je zde pak edice Selección Esplendida, která představuje ročníkové rumy. Konkrétně byly v nabídce ročníky 1979, 1982 a 1985, dnes se podíváme na ročník 1987.

Foto od majitele lahve

O této lahvi se bohužel moc dočíst nejde. Rum byl destilován z melasy v Panamě v roce 1987 a celý čas strávil v sudech po bourbonu. Stočen byl roce 2015 a měl by to tedy být 28 let starý rum. Počet lahví je omezený, nikde se ale nepíše konkrétní množství. Ta naše měla číslo 1323. Síla rumu je tu pak zředěná na 40 % alkoholu.

Vůně je jemná, hodně jemná. Je sladší a méně výrazná. Znatelně tady rozeznávám tóny nugátu, karamelu a kakaa.

Chuť pak ničím nepřekvapí. Je kakaová a čokoládová, je nugátová a karamelová. Je sladká a velmi jemná, hutná, plná a krémová. Dala by se popsat jako dezertní, je moc příjemná. Po čase bych řekl, že nugát dominuje.

Foto od organizátora

Dozvuk je po příjemné a hutné chuti neočekávaně krátký. Je tu hlavně karamel a čokoláda, objevuje se sladká dřevitost a později i ořechy. Dřevo ani vlašáky jsem v chuti necítil, nevím kde se schovávaly.

Pozitiva tohoto rumu jsou jasná. Je pitelný příjemný, taková dezertní tečka. Možná exkluzivní kousek pro většího začátečníka. Já ale vidím i ty nevýhody. Chuti chybí komplexnost, vůni výraznost a dozvuku délka. Prostě jednodušší příjemný rumík. Jenže jeho největší nevýhoda je asi cena, kterou si u mně ani náhodou neobhájí.