Advent 2022/24 – Pusser’s Gunpowder Proof

Poslední den kalendáře mě tedy nepotěšil. A to hlavně proto, že se dnes objevil rum dobře známý, takový co už jsem před lety recenzoval. A navíc ho mám doma ve větší verzi. Takže dnes jen takové lehké opakování.

Značka Pusser’s je ve své podstatě tradiční rum britského královského námořnictva. Konkrétně „Gunpowder Proof“ se vztahuje ke staré tradici kontroly síly rumu pomocí střelného prachu. Pokud namočený prach jde stále zapálit, rum má nejméně 54,5 % alkoholu, tedy sílu prachu. Pusser zase byl název námořníka, který mimo jiné vydával námořníkům jejich denní dávku rumu. Kromě již zmiňované první recenze tohoto rumu zde pak ještě mám z loňska recenzi ředěného Admiralty Blend a také limitované lahve vydané k výročí 50 let od zrušení rumových dávek na lodích.

Tak se tedy podívám opět na Gunpowdera, kterého si v poslední době tak často nedopřávám. Vůně je docela sladká, trochu sladší než u rumů které teď vyhledávám. Ale pořád to není žádný přeslazený likérek. Určujícím prvkem jsou zde rozinky a karamel. Je zde také troška zemitosti, možná dokonce kouřovosti. To ale jen opravdu lehce. Je tu také koření, lehká dřevitost a možná i stopy čokolády.

Chuť je velice příjemná. Je silná a plná chutí, zároveň docela sladká a zůstává i jemná. Opět cítím rozinky, k nim méně sladký karamel. Je zde stopa kouře, nyní připomínající připálený karamel. Po čase se možná objeví lehká pikantnost, je ale dobře obalená sladkostí.

Dozvuk je sladký a velmi jemný a hladký. Začíná rozinkově, poté zůstává spíš jen karamel. Zas jsou zde i tóny koření a dřevitosti, zůstávají ale spíše v pozadí.

Celkově se mé dojmy nemění. Je to intenzivní sladký rum, přitom jemný a nepřeslazený, krásně pitelný a hřejivý. Pořád jsem rád za láhev doma, své místo si najde. I kdyby jen na namíchání Painkillera.

Co je to Painkiller? To je tradiční koktejl, který má společnost Pussers zaregistrovaný. Základem může být podle receptu kterýkoliv rum Pussers, tedy rumy se silou mezi 40 a 75 % alkoholu. Také podle toho jak moc chcete tlumit bolest patří do koktejlu buď 2, 3 nebo 4 oz rumu. Tedy cca od 60 do 120 ml. Dále sem patří 4 oz ananasového džusu, 1 oz džusu pomerančového a 1 oz kokosového krému. Nejlépe se podává ve stylovém plecháčku s ledem a posypaný čerstvě nastrouhaným muškátovým oříškem. Chutná výtečně, alkohol zde není vůbec znát. Proto je také zrádný, takovýto koktejl vás může spolehlivě vypnout.