Velier Savanna HERR Japoniani 2006

Tento rum je druhým recenzovaným kouskem z malé Velierovské japonské kolekce. Ta vznikla v podstatě náhodou, Luca Gargano načrtl v letadle cestou z Japonska do Itálie v roce 2020 několik obrázků, které se později staly etiketami této Japoniani kolekce. To ní byli vybrány pouze tři rumy – Karukera z Guadeloupe, Nine Leaves z Japonska a Savanna z Reunionu.

Tento rum tedy pochází z ostrova Reunion a zdejší nejstarší palírny Savanna. Ta zde funguje už od roku 1870, jméno Savanna ale dostává až o pár let později. Ve čtyřicátých letech se dostala pod velkou společnost, pálilo se ale na tomto místě až do roku 1992. Pak byla palírna přesunuta do Bois-Rouge a v dalších letech několikrát rozšířena. Také se od roku 2001 několikrát změnil majitel. Pro palírnu typický kolonový destilační přístroj pochází z roku 1964 a palí se na něm rumy tradičního stylu, agricole rumy i esterové Grand Arome rumy. Část rumů se také destiluje na malém kotlíkovém přístroji.

Tento rum je vyroben v roce 2006 z místní melasy na kotlíkovém přístroji a jedná se o HERR. To znamená High Ester Rum Reunion a je to nejvíce esterový místní rum. Destilát byl uložen do sudu po cognacu (s číslem 515), ve kterém ležel v tropickém prostředí ostrova 12 let. Poté byl zakoupen a nalahvován Velierem jako součást jejich 2020 Japoniani edice. Jeho stáří se většinou udává jako 12 let, podle lahvování je ale starší a to čtrnáctiletý. Možná se ale nechtělo, aby se dva roky kontinentálního staření počítaly a prezentovaly. Síla tohoto rumu je 63,2 % a vzniklo pouze 262 lahví.

Už první závan této vůně mě nadchl a jasně ukázal na esterovou Savannu. Je to totiž vůně lepidla a růžových žvýkaček. A není to tak zvláštní, jak to zní. Je to naopak jedinečné a výtečné. Kromě toho je vůně nasládlé technická, šťavnatě technická. Dále jsou zde lehké citrusy a zelený ananas, taky troška koření. Dominantní je však lepidlo a výrazné růžové žvýkačky. Vůně je sladká a plná.

I v chuti je první co cítím kombinace nasládlého lepidla a silné žvýkačky. Dále je tu svěží ovoce, hlavně šťavnatý přezrálý ananas. Zavanou zde ovocné estery a kovovost, známé například z Hampdenu. Celkově je plná a hutná, trochu pichlavá a svíravá, ale vlastně také dost jemná. Je trochu sušší a je hlavně velmi šťavnatá.

Dozvuk je dost sladký, jinak ale pokračuje přesně podle očekávání. Pořád se zde drží silně přezrálý ananas, žvýkačky i lepidlo. Objeví se nějaké bonbony a stopy sladkého koření. Nebo také sušené ovoce. Je také sladce šťavnatý a hezky jemný. Je dlouhý a intenzivní.

Tak tahle Savanna je víc lepidlová a ananasová než ty ostatní, co jsem ochutnával. Ale pořád má slušnou nálož typické růžové žvýkačky. Je to intenzivní a přímočarý kousek, Grand Arome jako poleno, žvýkačky a až dlouho poté něco dalšího. Celkově je to moc dobrý rum a také moc dobrá Savanna. Přesně ta láhev, kterou bych si domů pořídil. Jenže jich bylo málo a lahve nyní stojí na sekundárním trhnu klidně přes 7000. A to si místo toho pořídím radši nějakou novinku z této palírny, než se honit za tímto rumem.