Advent 2022/12 – Plantation Barbados 5 yo

Pětiletý Barbados, jeden z nejzákladnějších rumů značky Plantation, jsem pil už mnohokrát. Rozhodně to je rum, který neurazí, pokročilé rumaře ale zase nejspíš už nenadchne. Ale jak koukám, recenzi tu na stránkách ještě nemám. Tento rum se totiž pil, nedegustoval se. Takže i když se nejedná o nový rum, do sestavy se mi vlastně hodí.

Pálí se ve vlastní palírně na Barbadosu, tedy ve West Indies Rum Distillery. Jak je zde tradiční, používá se melasa a kotlíková i kolonová destilace, jejichž výsledky se později spolu míchají. Nejprve rumy zrají na Barbadosu v sudech po bourbonu, to trvá 3 až 4 roky. Následně se, pro Plantation typicky, přesunou do Francie. Tam zrají další rok až dva v cognacových sudech, aby byl výsledkem pětiletý rum. Dobarvení karamelem je zde použito maximálně pro srovnání barvy mezi jednotlivými várkami, přiznané je doslazení na hodnotu 16 g/L. Tento rum je opravdu přístupný, ředí se na 40 %, stojí jen 600 korun a dá se velice snadno koupit.

Vůně je lehce sladká a je velmi jemná. Je příjemně hladká a časem ještě sládne. Cítím zde hlavně tropické ovoce a náznak bonbonů, v pozadí je pak ještě koření.

V chuti je dost koření, spíše sladšího. Také je zde lehce dřevo a docela dost sladkosti. Je spíš jemná, trochu šťavnatá a navíc hřejivá.

Dozvuk má koření ještě víc, takové jako skořice, hřebíček, badyán, anýz, … Je dost aromatický a sladký, takový až ulpívající.

Tento pětiletý Barbados překvapil. Dnes se mi totiž zdá úplně jiný, než si ho pamatuji. Je tu totiž mnohem víc koření a mnohem méně ovoce. Mladší verze (bez pětky na etiketě) si tak zachovává větší ovocnost, zde už je znatelnější vliv sudů. Samostatně je to možná jednodušší, ale překvapivě výrazný rum, možná už trochu komplikovanější. Každopádně, svoji cenu i místo v nabídce Plantationu si obhájí.