Velké třebíčské srovnání 2/2

Pro plné pochopení tohoto srovnání by nejspíš bylo vhodné se nejdříve podívat na první díl tohoto srovnání. Pokud jste tu dobře, tak vzhůru do dalších 6 vzorků Trebitsch whisky. Minule jsem se koukal na základní whisky a jeden kousek z minulosti, dnes je na řady Double, Single Barrel a jedna specialita.

Druhou věcí kterou je potřeba zmínit je, že než jsem stihl tyto vzorky dopít a dopsat článek, tak tato společnost stihla projít bouřlivými změnami. Například většina portfolia byla stažena z prodeje a nahrazena alternativními lahvemi.

Druhou recenzovanou trojicí, s tmavými etiketami, je série Double Barrel Whisky – Rum, Porto a Cognac. Všechny tři se 40 % a oficiální jednotnou cenou 1249. Nevím jestli je to vtipné nebo podezřelé, když tato cena byla na oficiálním shopu takto nadsazena. Na jiném eshopu jsem narazil i na cenu 999…

Nové oficiální portfolio

Aktuálně se již tato trojice neprodává a byla nahrazena novými, skoro stejnými lahvemi. Trojice Rum, Porto a Cognac zůstala zachována, nyní se ale prodává s označením Blended Whisky. Půllitrové lahve a 40 % bylo zachováno, cena se snížila na 950. Jestli tyto nové whisky vznikli smícháním starých zásob s nějakým novým destilátem nebo se jedná o stejné whisky jen nyní správně označené můžeme zatím jen polemizovat. Každopádně označení Blended bylo prý zvoleno po konzultaci s ČZPI a ve složení se nově uvádí obilný líh. Nyní se ale vrhnu už na ochutnávku vzorků.

Double Barrel Aging Porto začínala jako nenakuřovaná whisky Trebitsch, která zrála 4 roky v nových dubových sudech. Poté dozrává v 400 litrových sudech po portském víně, což by mělo do whisky přidat tóny rozinek, ořechů a ananasu.

Vůně je slabá, ale příjemná. Jsou zde lehké tóny sladkosti a hutnosti, cítím zde rozinky. Ale je až moc lehká, musím se snažit ty příjemné tóny vytáhnout. Když se k ní vracím později, nacházím ještě hořkou čokoládu. Ale vše je takové dost nevýrazné.

Chuť je docela plná, lehce nasládlá a jemná. Není moc bohatá ani výrazná. Cítím zde hlavně těžké rozinky, po nich pak hořkou čokoládu a lehkou dřevitost. Ale opět, na nalezení chutí se musím hodně soustředit. Pokud bych se jen zběžně napil, asi bych nenašel nic jiného než ty rozinky. Nechutná to vůbec špatně, sud zde rozhodně pomohl. Ale z původní whisky, tak jak jsem jí ochutnával minule, tu nic nenacházím.

Dozvuk je trošku zvláštní, působí uměle. Opět jsou tu zde docela dost rozinky, ale tomu zbytku tak nějak nevěřím. A také je dost krátký, zmizí a nic nezanechá. Po důkladném zkoumání bych opět našel dřevité a čokoládové tóny. A je to vlastně slušná hořká čokoláda s rozinkami, do které se rád zakousnu.

Toto je whisky s naloženými rozinkami. Ale z té whisky tu moc není, všechno co cítím je nejspíše a jedině ten sud. Takhle by asi chutnalo, kdyby jste lihem vypláchly sud po portském? Je to prostě slabý whiskovitý rozinkový výluh. Tak nevím no, je to docela dobré a pitelné a taky šíleně předražené, na to co tu předvádí.

Double Barrel Aging Nicaragua Rum má jako základ stejnou whisky jako Porto, liší se tedy jen v dozrávání. Tato whisky tak strávila ještě jeden rok v sudu z amerického bílého dubu o objemu 195 l. Tento sud byl nejprve použit pro zrání bourbonu, poté v Nikarague pro staření těžkého a sladkého rumu.

Vůně je vlastně příjemná, docela sladká. Trochu připomíná rumové pralinky, je tu rum a čokoláda. Dále kakao a špetka ovoce. Je příjemná ale slabá. Hodně jemná, ale také trošku hrubá. Mladost je zde dobře zakrytá zráním.

Chuť je docela plná a hodně jemná, je jen lehce sladká. Opět jsou zde rumové pralinky, čokoláda a kakao. Také je zde pikantní koření a troška umělosti, takové plastové dřevo.

Dozvuk je silně kakaový, nejvíce připomíná levné rumové pralinky. Prostě čokoládová poleva a rumová tresť. Hořká čokoláda s tuzemákem.

Není to špatné pití, ale je spíše rumové než whisky. Popsal bych to jako dřevitý nesladký rum s čokoládovými pralinkami. Ale něco tomu chybí.

Třetí whisky je pak Double Barrel Aging Cognac. Stejně jako předchozí dvě whisky začínala jako čtyřletá, poté dozrávala ve speciálním sudu. Zde to byl jeden z nakoupených sudů o objemu 350l, ve kterém předtím zrál 6 let francouzský cognac.

Ve vůni je kakao a čokoláda, také troška lihovosti. Stejně jako upředchozích whisky je lehká a slabá. Jsou zde znát lehounce rozinky a sladká medovost. Vínovice a rozinky. Je příjemná, skoro měkká.

Chuť je znatelně sladší než ostatní whisky. Je šťavnatější ale tenčí než Porto. Jsou zde rozinky s čokoládou a kakaové tóny. Celkově je výrazná, ale lehčí. V pozadí se trošku objevuje plast, ale je dobře zakrytý ovocem.

V dozvuku jsou opět šťavnaté rozinky, zde s hořkou čokoládou a hořkým kakaem. Opět je zde trocha plastovosti, tady je ale s hořkostí a troškou divnosti. Opět je to ale dobře zakryto finišem.

Whisky je to pitelná, ale mladší a tenčí. Občas zde ale prosvítá plastovost, která to hodně sráží. Je horší než porto, u kterého to tak nebylo. Ve výsledku zbytečná whisky, která nemá žádnou vlastní chuť, jen ten sud.

Třetí trojice obsahuje nakouřené specialitky, dvě verze whisky Single Barrel a Trebitsch Monk. Na oficiálním eshopu se tyto whisky nevyskytují, těžko říct jaká bude budoucnost. Na jednom z eshopů jsem našel mnicha za 1599, ale očekávám že cena SB byla podobná.

Single Barrel by měla být tříletá whisky, nejedná se ale o směs. Jsou stočené z jednoho sudu, v jedné lahvičce v ředěné 45% verzi, v druhé v plnotučné 61,2% verzi. Nepřekvapivě se tak jedná o limitovanou whisky.

Slabší verze začíná newmake smrádkem, je tu zemitost, hlína, brambory a vegetace. Není to tak úplně nepříjemné, je to sladší a docela jemná vůně. Je docela lehká, ale má vůni. Je to takový stařený newmake se dřevem a vanilkou. Když se do ní ponořím více, objevím v zemitosti i trochu nasládlé rašeliny.

Chuť je taková nijaká, docela plná ale tenká. Je tu cítit alkohol, opět je znát (stařený) newmake. Je tu zemitost a vegetace. Také je tu hodně sladký dub s trochu medu a pichlavá rašelina se zeleninou. Té rašeliny je zde docela hodně, není ale tolik výrazná. A je trochu slaná.

Dozvuk je sladký a zemitý, docela dost rašelinný. Prostě kouřový zeleninový newmake s vanilkou ze sudu. Celkově i docela pitelný a výrazný.

Silnější verze je velmi podobná, jen je sušší a uzavřenější. Je zde cítit méně newmake a více rašeliny. Vůně není tak výrazná, je hlavně sladce rašelinná. Taková mladá kouřovka, trochu připomínající Smokehead. Ve výsledku je intenzivnější než slabší verze, ale zpočátku to tak nevypadalo. Objeví se trocha svěžesti a tónů želé.

Chuť je pak plná a sladká. Je tu trocha pichlavosti, je hodně šťavnatá a hřejivá. Působí trošku tence, je ale výrazná a silná. Cítím zde hlavně sladkou rašelinu a zemitost, později se přidají tóny bonbonů a želé. Působí docela svěže a popelavě.

Dozvuk je ostře rašelinný, opět se objeví newmake. Je zemitý a vegetační, zeleninový s troškou dřeva. Jen to dřevo zde nepůsobí tak dobře, také je trochu slané. Ale hlavně je tady znát sladká zemitost.

Toto jsou vlastně povedené mladá a trošku sladší kouřovky, je to takový řízný rašelinný newmake. Single Barrel není vyloženě špatná whisky. Dokonce bych si tu silnější klidně domů vzal, má něco do sebe. Ale když se podívám, jaká to byla limitka a jaká byla její cena, nedává to už moc smysl. Za menší cenu totiž seženu větší láhev lepší skotské mladé kouřovky kdykoliv budu chtít. To čeho se zde dosáhlo draze ve výběrovém sudu jinde zvládají přinést stabilně.

Trebitsch Monk je další limitovanou edicí, nakouřenou a nefiltrovanou whisky Trebitsch v pěkné síle 51 %. Očividně existovalo několik verzí, které se lišili dozráváním. Kromě toho, že jsem našel lahve bez označení verze na etiketě (včetně této degustační lahvičky), byly ještě verze Bourbon, Cognac a Porto. Tato neoznačená verze by tedy snad měla být bez finiše, pouze se zráním v čerstvém a nepoužitém dubovém sudu.

Ve vůni je hodně rašeliny a suchého kouře. Je nasládlá a docela hladká, není ale výrazná ani silná. Spíše je jednoduchá a přímočará. Cítím zde zemitost a citrusy, je příjemně svěží.

Chuť je plná a zvláštně nasládlá, je šťavnatá a výrazná. A také je pikantní. Cítím tu kombinaci zemité rašeliny a newmake. Je trošku svěží a docela lehká, jsou tu citrusy v popelu a troška plastovosti.

Dozvuk je pak spíše divný, je tu plast a výrazný smradlavý newmake. A rychle to vše zmizí. Cítím zde dále chladivost a zemitou šťavnatost, zároveň je pikantní a hřejivý.

I tato whisky je v podstatě pitelná silná kouřovka. Je ale pořád znatelně mladá, je lehčí a pikantní. Nějaký potenciál by se zde našel, ale nevidím důvod se do toho nějak pouštět.

Co tak říci závěrem, navíc když už jsou tyto informace skoro zastaralé. Finišovaná trojice stažena, druhá v podstatě nesehnatelná. Ale nemyslím si, že by nové věci postavené na stejném základu byly hned o několik tříd lepší. V Třebíčí spojili agresivní marketing, který propagoval nejlepší českou whisky, s mladými destiláty občas nejasného původu a značení. Některými finiši zakryl mladost tak moc, že z původní whisky nic nezbylo. Z některých zase mladost přímo stříká.

Pokud se ke mně dostanou whisky z nové série, rád je porovnám a třeba najdu i nějaký pokrok. Takhle ale tato whisky spíše dostála své pošramocené pověsti a rozhodně nepřinesla chuť odpovídající ceně.