Tamdhu degustace 2/2 – Batch Strength 003 až 006

Oficiální foto degustace

Jak jsem již psal v první půlce, v únoru 2022 jsem se po internetu zúčastnil degustace whisky Tamdhu. To je skotská palírna stojícína břehu řeky Spey a produkující stejnojmennou single malt whisky. Co je asi nejdůležitější, pro staření této whisky se používají výhradně sudy ovíněné sherry oloroso.

Tamdhu Batch strength je speciální ročníkovou edicí této palírny. Sudy pro ní jsou dále vybírány z těch nejzajímavějších, velká část z nich jsou first-fill sudy. Výsledná směs pak není filtrována za studena a je stáčena v plné síle. První várka byla představena v roce 2015, Druhá v roce 2016. Třetí pak v roce 2018 a od té doby vyšla každý rok další. První dvě várky jsem neochutnával, ale díky této degustaci jsem mohl ochutnat várky 003 až 006.

Oficiální foto Tamdhu

Batch Strength 003 byla lahvována v síle 58,3 % a je to vydání pro rok 2018. Ve vůni je suchý a hutný, lehčí ale silný, zároveň příjemně jemný. Jsou zde hlavně ovocné tóny, taková marmeláda. A pak trocha lehké zemitosti.

Chuť je výrazná a silná, přitom zůstává lehká. Je jen slabě sladká, je tu čokoláda a ovoce. Poté zesílí tóny sušeného ovoce a sušenek. V pozadí jsou lehce citrusy, přidává to svěžest a šťavnatost, takovou citrusovou pikantnost.

To dozvuk začíná hutnějšími tóny zemitosti a čokolády. Poté přijde ovoce, tóny čerstvého i toho sušeného. A sušenky s mléčnou čokoládou. Poté zesílí tóny sherry, objeví se lehká zasmrádlost. A na konci opět citrusy, hodně citrusů a jen lehká sladkost.

Tohle je moc pěkně chutnající whisky, tahle se mi líbí. Slušná dávka sherry a plno dalších chutí, velmi jemná a svěží. Celkově jedna z nejlepších ze čtveřice.

Oficiální foto Tamdhu

Batch strength 004 má sílu 57,8 % a stočena byla v roce 2019. Vůně je jemná, ale úplně jiná než byla trojka. Je ovocná, ale jsou to úplně jiné druhy. Pak je zde med a silně bonbony. Cítím zde marcipán, je to taková pouťová vůně. Celkově působí hodně svěže a také šťavnatě.

Chuť je také lehčí, je ale také ostřejší. Taková těkavější, perlivá, skoro bych řekl řidší než ostatní. Sherry je tu silně, jsou zde tóny ovoce a medu. Postupně se ale mění spíše do nahořklého stylu, trochu pouťového a parfémového. A navíc pak přijde dost pikantnosti.

Dozvuk je bonbonový a cukrový, zároveň hodně ovocný. Je to ovoce s medem a sherry. Také se tam schovávají sladké dřevité tóny. Je š´tavnatý, ale ostrý, zbytečně dost pikantní.

Čtyřka mě neohromila tolik jako trojka. Byla oproti ní o dost ostřejší. Celkově tak zklouzla do spodní půlky ochutnané čtveřice.

Oficiální foto Tamdhu

Tamdhu Batch strength 005 pro rok 2020 měla sílu 59,8 %. Vůni má méně výraznou, ale hutnou a silně nasládlou. Je hodně medová – spojuje se tu nasládlé sherry a hutný med. K tomu se přidají těžší ovocné tóny a lehce květiny. Celkově je možná trochu přímočará, ale dost příjemná.

Chuť je výrazná a hodně sladká, také hodně jemná. Je zde sherry a med, k tomu pikantní ovoce. Časem se pikantnosti objeví víc, ale pořád je jí méně než u okolních lahví.

V dozvuku je silné sherry, je plný ovoce a medu. Má hromadu ovoce, je šťavnatý a hodně sladký. A je výrazný a dlouhý, asi nejdelší ze všech

Tahle whisky je také dost dobrá, jen více ve sladkém a ovocném stylu. Společně s trojkou ji řadím do té lepší poloviny.

Oficiální foto Tamdhu

Aktuální várkou vydanou loni je Batch strength 006 se silou 56,8 %. Ve vůni je hodně ovoce a stopa medového vosku. Je jemná a vcelku výrazná. Ale to spíš hlavně silou a ne bohatostí.

Chuť je plná a docela jemná, k tomu trošku šťavnatá. Je plná a výrazná, ale není bohatá, k tomu je docela sladká. Zpočátku je zde lehké a silné sherry, rychle ale přijde pichlavost.

V dozvuku je výrazné sherry a hodně medu, k tomu trošku voskovitosti. Je šťavnatý a dost pikantní. Z dalších tónů jsou tu ještě lehce bonbony a troška koření.

Podobně jako u čtyřky, tuto whisky trochu sráží zbytečná ostrost. Ale jinak je docela povedená. Jen trojka je bohatší a pětka zase příjemnější. Ale vzhledem k tomu, že tato je teď jediná oficiálně v prodeji, je to ideální kandidát na ochutnání.

Oficiální foto degustace

Jako nejlepší bych asi nakonec zvolil nejstarší edici 003. Ta byla komplexní a rafinovaná, pěkně bohatá a moc dobrá. Na druhé místo bych pak dal 005, a to i když je úplně jiná než trojka. Pětka je vyloženě dezertní, ovocná a sladká. Ale je to příjemné, k tomuto stylu to sedí.

Ve spodní půlce pak jsou sudé vydání 004 a 006. Z těchto dvou bych domů raději pořídil současnou šestku. Ta sice také byla pikantní, ale zvládnutelně. Jinak to byla příjemná a chutná whisky. A tím nám vychází pro čtyřku poslední místo. Tu opravdu srazila přílišná ostrost a jednodušší styl.

Celkově tu ale není žádná whisky špatná, všechny se drží lehkého stylu a jsou pěkně pitelné. Jen některé jsou ostřejší. Sice si žádnou z nich nejspíš domů nepořídím, ale budu si je rozhodně pamatovat. Trojku bych bral hned, ale současnou 006 doma mít nemusím.

Oficiální foto Tamdhu