4x rumy New Grove

Díky řádce pražských rumfestů jsem ochutnal již spoustu rumů, ne vše ale zvládnu ochutnat na místě. U větších sérií si tak raději odvezu vzorky a porovnám si je v klidu domova. A občas se tak stane i rok nebo více po dané akci…

New Grove je známá značka rumů z Mauricia, pocházející z palírny Grays. V prodeji je od roku 2003, kdy byla představena jako typicky mauricijská. Tato palírna je ale v provozu již několik set let a zvládá všechny aspekty výroby od pěstování cukrové třtiny po lahvování. Ve spolupráci s ní bylo například mícháno již recenzované Equiano.

Prvním ze čtveřice rumfestových New Grove rumů byl jejich 5 yo. To zde ale označuje jen nejmladší složku rumu, míchá se totiž z 5 až 15 let starých zásob s největším zastoupením šestiletých rumů. Ty zrají v sudech z francouzského dubu, v sudech po cognacu a podle některých zdrojů i v sudech po portském víně. Lahvuje se v základní síle 40 %.

Ve vůni jsou znát hlavně gumové bonbony a sladké koření, později se přidá sladké dřevo. Kombinace bonbonů a koření vytvoří jasný vjem skořicové žvýkačky. Je nasládlá, sladší než následující Bourbon Cask.

oficiální náhled

V chuti jsou opět bonbony se sladkým kořením, dřevem a skořicovou žvýkačkou. Nově se objeví banány. Chuť je nasládlá a pichlavá.

Dozvuk je plný želé bonbonů a banánů, se sladkým dřevem a skořicovou žvýkačkou. Zde je zase navíc závan vegetace. Je možná trošku pikantní ale hlavně působí příjemně svěže.

Tento rum je nasládlý a docela plný, trošku pichlavý. Není tak vyvážený, jak by mohl být. Samostatně není špatný, ale já bych doporučoval posunout se rovnou výš.

Tímto vyšším stupínkem je Bourbon Cask, který je překvapivě jen o několik desetikorun dražší. Je vyroben z melasy na kolonovém destilačním přístroji a oproti předchozímu kousku se liší hlavně zráním. Zde jsou totiž použité čerstvé sudy z amerického dubu a staré sudy po bourbonu. Věk není známý a lahvuje se také jako 40%.

Vůně je velmi svěží a suchá, není sladká. Vliv bourbonu je zde velice silný, je tu koření, dřevo a lehce banán. Takový sladký bourbon.

oficiální náhled

Chuť začíná lehce kořenitě a svěže dřevitě. Je méně sladká, jen nasládlá. A pořád připomíná sladký bourbon. Kromě sladkého dřeva jsou zde lehce bonbony a sušený tvrdý banán.

Dozvuk pokračuje ve stejném stylu – sladký bourbon, svěží koření a sušený banán. Jen to koření je zde výraznější. Ke dřevu se přidá dřevitý prach, takový tón co znám z několika bourbonů. A také je zde náznak ovoce.

Toto je jasný a pitelný rum. Jen lehce nasládlý, silně bourbonový a dost dobrý. Rozhodně bych si koupil radši tento než 5 yo. A za příjemnou cenu dostanu dobrý rum. Když ale koukneme na vyšší řadu, dostaneme se o do vyšší úrovně (i když bohužel i do vyšší ceny).

Třetí a čtvrtý rum spadají do série Double Cask, oba mají dvojí zrání. Nejdříve rum zraje 7 let v sudech z francouzského dubu a poté dozrává jeden rok v dalším sudu. U prvního rumu je tento sud z akátového dřeva, u druhého je to dřevo z třešně. Oba jsou nakonec lahvovány v síle 47 %.

Acacia je ve vůni hodně kořenitá a suchá, poté kořenitě dřevitá.

V chuti je výrazné suché dřevo a hodně koření, k tomu i nějaký banán. Je pikantní a šťavnatá, pěkně výrazná.

Dozvuk má hlavně banán a sladké koření, svěží dřevitost a stopy vegetace. Je dlouhý a také šťavnatý.

Acacia je pikantní a kořenitě dřevitý rum. Je dost zajímavý a dost dobrý, stojí za ochutnání.

Merisier má vůní o mnoho zajímavější, než všechny předchozí. Je tu koření a suché dřevo, také závan žvýkačky z Reunionu. Jsou tu ale také velice pěkné a netypické tóny černého čaje a borůvek.

Chuť je sladká a šťavnatá, suše pikantní a silná. Jsou tu pěkně znát žvýkačkové estery a černý čaj. V pozadí je spíše nesladký rum, očekávám tedy že sladkost přišla hlavně ze sudu.

Dozvuk je pikantní a dost sladký. Suché dřevo a vegetace je opět doplněna černým čajem a tóny žvýkačky.

Tak tento rum mě oslovil, ten se opravdu povedl. Je hodně zajímavý, chutný a šťavnatý. A náznakem připomíná rumy z Reunionu, nebo jejich Grand Arome. Ze čtveřice je rozhodně nejlepší, nebál bych si ho postavit i vedle mnohem dražšího New Grove 1969.

Výsledky jsou tady jasné. Z dvojice 5 yo a Bourbon Cask zvítězil jasně ten druhý, je to pěkný a slušný rum. Z dvojice double casků zase u mě zvítězil výrazně Merisier. Pokud bych měl něco doporučit, tak tyto dva. Ale to neznamená, že by nějaký z těchto 4 byl špatný rum.

Když se podívám, co je aktuálně skladem, tak Bourbon Cask je možné ochutnat jako vzorek na Dramroom nebo jako 0,35 či 0,7 lahve na Warehouse1. Cena je zde velice nízká, takže další plusový bod pro tento rum.