Equiano

Equiano je rum, který spojuje Karibik a Afriku, konkrétněji Barbados a Mauricius. A ještě více konkrétněji palírny Foursquare a Gray’s (která produkuje u nás známé rumy New Grove). Pojmenován byl po Africkém bojovníkovi proti otroctví a tvoří ho nedoslazovaná směs 10 let starého kolonového rumu z Mauricia (Velice pravděpodobně v podstatě New Grove 10 yo – směs z rumů zrajících v sudech z francouzského dubu a ze sudů po koňaku) a 8 let starého kotlíkového rumu z Barbadosu, zrajícího klasicky v sudech po bourbonu.

Ve vůni je svěží a spíše lehčí. Je docela bohatý, na jedné straně vegetace (zelená tráva, lehounce dřevo, káva) a na druhé tropické ovoce, jablka a bonbony. A to celé doplněno lehce skořicí a stopou whisky.

Chuť je plná a docela silná, lehce pikantní až místy hrubější. Jablka zde doplní i hrušky a objevuje se zde kombinace skořice a instantní kávy, společně se dřevem a whisky.

Dozvuk je lehce pichlavý a hřejivý. Opět zde najdeme šťavnatá jablka, tvrdé bonbony, skořici, sladké dřevo, sladkou kávu a whisky.

Celkově je to příjemný a jemný rum, velmi dobře přístupný na běžné popíjení. Myslím že nejvíc bude chutnat lidem, kteří už pomalu přestávají přicházet na chuť sladkým rumům a chtěli by zkusit něco dalšího. Nebo těm, co rádi zkoumají a zároveň ocení zajímavost a poctivost tohoto rumu. I příjemných 43 % může být pro leckoho zajímavých, není to moc aby odstrašilo nováčky, ani málo aby urazilo pokročilé.

Vychází mi z toho ideální rum pro spoustu lidí.