2x New Grove – 8 yo a 10 yo

Oficiální reklama

Když už jsem sepsal recenzi 4 rumů New Grove, co jsem si přivezl z Rumfestu, asi bych měl přihodit i recenzi těch co jsem měl už dříve. A pak přidat i tu jednu limitku…

Tyto rumy jsou 100% přírodní a Single Estate, vše se dělá poctivě a přímo v palírně. Od pěstování třtiny až po lahvování. Palírna Grays stojí na Mauriciu a vyrábí zde autentické, nedobarvované, nedoslazované a non-chill filtered rumy.

Prvním ochutnaným rumem New Grove byl 8 yo. Ten je kolonový, v sudech strávil nepřekvapivě 8 let a ředěný je na 40 %. Myslím, že teď už se ani nevyrábí, na oficiálních stránkách už je jen 5 yo a 10 yo a nic mezi nimi.

Vůně je velmi příjemná, sladce medová a šťavnatá. Ta pochází hlavně ze sladkých tónů vegetace. Jsou tu stopy ovocnosti, hlavně pak citrusů a zkvašených jablek. Ale jinak působí jako jemňounké agricole.

Chuť je hutná a zemitá. Je méně sladká a zároveň velmi jemná. Kromě zemitosti jsou tu hlavně tóny bonbonů a citrusů, poté přijde gumová agricole vegetace.

Dozvuk je bonbonový a citrusový. A k tomu opět má i agricole tóny jako šťavnatou vegetaci a měkké želé. Je středně sladký a příjemný.

Ve výsledku tento rum působí jako sladké a jemné stařené agricole. Každopádně mi hodně chutnal, tento rum se velice povedl. Rozhodně ve mě podnítil touhu tuto značku prozkoumat víc.

Druhý rum je pak velice podobný osmičce, akorát tento rum zraje v sudech 10 let. Sudy se používají cognacové, nebo z francouzského dubu (ve kterých bylo předtím prý portské víno). Ředěný je stejně na 40 %. Aktuálně je tento rum vrcholem edice Authentic.

Vůně je zde velice svěží a připomíná předešlý kousek. Také jsou zde tóny vegetace, želé a gumových bonbonů. Desítka jde ale dál. Je sladce ostrá a do suchého stylu. Je tady také sladké dřevo s tóny pryskyřice. Opět zde nacházím styl agricole rumu, nyní směřující lehce k Reunionu.

Chuť je docela sladká, zároveň ale dost suchá. Jsou zde rozinky a pomeranče, poté ještě žvýkačky a želé. K tomu všemu lehoučká techničnost. Později mi ale sladkost přijde trochu umělá. Jak z bonbonů.

Dozvuk je zase svěží, s trochou agricole želé tónů. Pak ale uděří sladká pryskyřice a růžová tvrdá žvýkačka.

Oficiální promo

Tento rum byl hodně zajímavý, zaujal mě. Svěží agricole s náznakem Reunionu, plná a suchá chuť. A pěkně vybalancovaný. Už 8 yo byl dost dobrý rum a tento je ještě lepší, ten bych si klidně koupil domů.

Na speciální edice New Grove tyto rumy nemají, základ v podobě 5 yo nebo Bourbon Cask ale podle mně poráží. A to i Bourbon byl povedený rum.