Mac-Talla Strata 15 yo MSWD

Tak s touto whisky se již v rámci slepého ježíška posouváme do další kategorie, do skupiny oficiálně rašelinných whisek, zároveň ale takových bez sudové síly. A na začátek tady máme neznámou whisky se jménem Mac-Talla.

Palírna s tímto jménem neexistuje, stejně se ale jedná o single malt. Pouze palírna původu je zde zastřena tajemstvím. Podle jistých zdrojů se u této konkrétní edice jedná o palírnu Bowmore. Za touto whisky stojí Morrison Scotch Whisky Distillers, whisky rodina která už 5 generací pálí, lahvuje, míchá, přeprodává i prodává whisky. Mají i vlastní palírnu, od roku 2017 je to nově postavená Aberargie. A v této chvíli produkují 4 různé whisky značky – Old Perth (sherry matured blended malt), Bruadar (single malt whisky liqueur), Càrn Mòr (single casky z různých palíren) a Mac-Talla. Ta je sérií whisek z Islay. Kromě limitovaných edic se pod touto značkou nacházejí tři lahve tvořící core range – Terra, Mara a Strata. A ochutnávaná Strata je single malt whisky ve věku 15 let, síle 46 % a míchaná z whisky zrající v sudech po bourbonu a sherry. Ochutnávaná lahev by měla být z roku 2021.

Vůně není moc výrazná, naopak je spíše jemná a lehká. Nebo se to dá nazvat jako slabší. I přesto je ale příjemná. Cítím zde hlavně citrusy a další ovoce, působí pěkně svěže. Je tady i sladkost, ta zas připomíná nejvíce ovocné bonbony. A pak je zde jemná rašelina. Ta sice doplňuje celou vůni, rozhodně tu ale není nijak dominantní.

I chuť této whisky je jemná, je již ale přeci jenom výraznější než byla vůně. Je hladká a nasládlá, také trošku šťavnatá. Nejprve cítím zemitost, ke které se přidali citrusy. Pak se více ukáže jodová rašelina a pichlavý popel. A možná ještě trocha slanosti. Tady už je znát whisky z Islay. Když se na chuť více zaměřím, bohužel se začínají objevovat i negativa. Trochu se objeví alkohol a celá chuť se mi začíná zdát taková tenčí.

V dozvuku je rašelina pořád patrná, je ale zase již spíše lehčí. A je propojená s lehkou zemitostí a trochou zasmrádlosti a slanosti. Dále je tady opět nějaké ovoce, už ale bez citrusů. Také je docela pikantní.

Strata je ve výsledku lehkou a spíše lehce rašelinnou whisky. Není vůbec špatná, ale nenabídla nic moc speciálního. Kdybych měl láhev doma, tak bych ji nejspíš používal na začátek, na rozjezd před silnějšími a více rašelinnými kousky. Bohužel je to tedy spíše zklamání, protože láhev bych si teď určitě nekoupil.

Celkové hodnocení whisky je 2,5 což z ní dělá veskrze průměrný kousek. Mezi popisy se objevují takové poznámky jako jemné, pitelné, zapomenutelné, nevýrazné, lehké Islay, nevybočuje, příjemné… Je to lehká kouřovka, pro většinu ovocná, pro někoho i medová. Z netradičních tónů mě z popisů zaujali třeba arašídy nebo mátová čokoláda. Ale budu souhlasit s jedním, je ve výsledku zapomenutelná.