RFCAK22 08: The Nectar Hampden 2012 9 yo

Rumy od tohoto nezávislého bottlera se objevili dokonce ve dvou adventních kalendářích, první setkání jsem již popisoval, byl to rum The Nectar Of The Daily Drams Guyana Albion AW. Dnes (originálně o pár dní později v prosinci) jsem se tedy dostal ke druhému rumu pod tímto jménem.

Bottler The Nectar vznikl v roce 2006 a ihned začal lahvovat vlastní whisky, později se oficiálně zakládá nezávislá plnící série „Daily Dram“. Nyní oficiálně spolupracují s velkou řadou subjektů – s palírnami whisky ze Skotska, Irska, Japonska, Indie, Austrálie a řádky dalších zemí. Také s jinými nezávislými bottlery, s producenty ginů, cognaců, vodky, tequily, … a pak také samozřejmě také s mnoha subjekty ze světa rumu.

Dnešní rum ale není typickým lahvováním jejich série The Nectar of the Daily Drams. Místo toho patří do skupiny lahví, která byla nalahvována k oslavě patnácti let od jejího založení. Rum samotný pochází z Jamajky, z Palírny Hampden. Je to tedy dlouze fermentovaný melasový rum zrající v tropických podmínkách ostrova. Přesněji se jedná o OWH (což je zkratka jména Outram W Hussey), který je nejméně esterovým rumem palírny, s pouhými 40 až 80 gr/hL AA. V sudu rum strávil 9 let a byl poté nalahvován v síle 60,8 %.

Hned první přivonění jasně prozrazuje Jamajku. Vůně je neskutečně šťavnatá a plná tropického ovoce. Nejvíce jsou znát citrusy, těch je tady opravdu hodně. Kromě ovocných tónů je tady ještě lehce nugát a závan čokolády.

Chuť je očekávaně plná citrusů a tropického ovoce. Je výrazná a přitom hodně jemná, je také pouze nasládlá. Celkově až málo sladká. Citrusy narůstají na síle, jsou pak až ostré a nejvíce připomínají aromatickou citronovou kůru.

Dozvuk je také silný, je v podstatě nesladký. Opět jsou tady citrusy, zde ale nejvíce cítím grepy. I když i ty jsou doplněny citronovou kůrou. Kromě ovoce jsou tu ještě stopy karamelu.

Tohle není vůbec špatný rum. Je to jednodušší Jamajka a velice citrusová, i přes sílu je ale velmi jemná a pitelná. Já jsem spokojený, tohle bych si kdykoliv znovu rád zopakoval.