Dailuaine 41.156 Nutty Choco Marmalade

A je tady další whisky recenze z velké skupiny vzorků z loňského tajného ježíška. Dnes je to vzorek s číslem jedna, který se zařadil do degustační skupiny nerašelinných skotských whisek v sudové síle. Také na jeho místě původně měla být jiná whisky, takže jsem rád že jsme nakonec otevřeli právě tuto.

Už náhled na jméno napovídá, ze které stáje pochází tato láhev. Tyto číselné kódy jsou totiž doménou SMWS, The Scotch Malt Whisky Society. Tato společnost není typickým nezávislým bottlerem, místo toho se jedná v podstatě o klub. A tak to, co začalo před 40 lety jako pár kamarádů dělících se o sud whisky nyní pokračuje jako globální komunita se 40 000 členy. Zaplatit si členství je totiž jednou z mála možností, jak se k jejich plněním dostat.

SMWS má několik specifik, které je lepší představit. Například, převážná většina jejich produkce jsou single casky v sudové síle. A i když dnes budu mluvit o jejich whisky, tak kromě majoritní skotské whisky se v jejich lahvích dá občas nalézt i bourbon, rum, cognac, armagnac nebo gin. A to radši ani nebudu zmiňovat různé další whisky edice nebo experimenty. Dalším hlavním specifikem SMWS je jejich zájem nezveřejňovat palírny, ze které whisky pochází. Jejich whisky je tak označená číslem, které v podstatě znamená pořadí zapojení této palírny v produkci SMWS a pořadové číslo jejich sudu z této palírny. Protože je ale tabulka čísel označujících jednotlivé palírny na internetu dohledatelná, není jejich tajemnost problémem. Místo palíren nebo oblastí, SMWS místo toho rozděluje své whisky primárně podle chuťových profilů. Navíc je každá whisky pojmenovaná také podle toho, co v chuti nabízí.

Myslím, že nejlepší ukázkou bude zařazení ochutnávané whisky. Ta se svým hnědým proužkem a vrškem patří do edice nazvané Deep, Rich & Dried Fruits. Zde by měli být zařazené ovocné whisky a mezi ukázkovými chutěmi se objevuje například marmeláda, kandované ovoce, třtinový cukr, karamelky nebo pralinky. Dnešní whisky si vysloužila název Nutty Choco Marmalade, tedy ořechová a čokoládová marmeláda. V degustačních poznámkách je pak psáno o připálené plástvi, marcipánu a lískových oříšcích v kávě, o čokoládě a pekanových ořeších servírovaných s vanilkovou zmrzlinou a javorovým sirupem.

Číslo 41 označuje palírnu Dailuaine (o které jsem se již zmiňoval v nedávné recenzi whisky Dailuaine 16 yo Flora & Fauna) a číslo 156 pořadí sudu z této palírny v rámci SMWS. Whisky byla destilovaná 18.3.2010 a lahvovaná ve věku dvanácti let a síle 57,8 %. Těchto dvanáct let strávila nejprve v bourbonovém sudu, ruhou část zrání pak ve 1st-fill Muscat Rivesaltes barrique finish sudu. Tedy v čerstvém barikovém sudu, který původně obsahoval fortifikované muškátové víno z jižní Francie.

Sice se vzorky snažím degustovat naslepo, tady je to ale už od začátku skoro zbytečné. Hned na začátku totiž do nosu dostanu nálož nugátu a marmelády. Ihned je doplní neméně silné tóny hořké čokolády a sušeného ovoce. A také troška lehkého koření. Vůně je příjemně sladká, taková krémová a aromatická. Až se zdá jemná a lehčí. Při dalších ochutnávkách pak přidávám do degustačních poznámek další tóny, objevuji karamel a kávu, trošku také ořechy a sladkou dřevitost, nebo bonbony.

V chuti cítím nejprve silně hořkou čokoládou, ihned se však derou do popředí tóny sušeného ovoce, marmelády a nugátu. Doplněné je to tady lehký kořením a špetkou soli. Chuť je to výrazná a docela šťavnatá, je sladká a překvapivě jemná. Hlavně je ale silná a hutná. Když se whisky dále propíjím, objevují se tóny karamelu a vlašských ořechů, ovoce spíše ustupuje do pozadí. Jen nugát zůstává stejně. Je tady zvláštní sladkost přecházející do suchosti. Jinak je ale chuť plná a výrazná, šťavnatá a zároveň hladká.

V dozvuku pak máme novinku, sladké víno a také trochu dřevitosti. Jinak je to ale starý známý nugát se sušeným ovocem, rozinkami a ořechy. Zde je to ještě doplněné sladkou zemitostí a čokoládovostí. Dozvuk je sice výrazný a šťavnatý, je ale také kratší, nebo spíše rychlý. Začíná silně, ale ve spěchu mizí.

Tohle je prostě moc povedená whisky. Je silná a přímočará, šťavnatá a sladká, zároveň tak nějak dost dobrá. Užívám si tu výraznou chuť i silnou vůni. A také se v hodnocení hodně shoduji se zbytkem degustátorů.

Nyní již snad mohu prozradit, že tato whisky v degustaci zvítězila. Odnesla si nejlepší hodnocení 1,56 a to není vše. Je také jedinou whisky se známkou lepší než 1,60 a navíc byla čtyřikrát označena v dotazníku za nejlepší whisky celé akce (a ještě jednou se k tomu dostala na další místo). Je tedy i celkově nejúspěšnější.

Z dalších degustačních poznámek můžu vyjmenovat například rozinky, med, opálené dřevo, ořechy, karamel, rybíz, mandle, kávu, červené víno nebo povidla. S většinou se shodneme, že se jedná o silnou sudovku, ke které to ale velmi pasuje. Z negativních poznámek se pár lidí shodlo na určitě přepálenosti. Ale mně a většině ostatních to zrovna tady vyhovuje. Někdo to nazval nádherně neurvalým vagabundem…